Erişilebilirlik

Depremzedeler İçin Dayanışma Pazarı


18 Mart 2023 - Kadıköy Belediyesi'nin belediye binası önünde kurduğu Dayanışma Pazarı'nda depremden etkilenen yerel üreticilerin ürünleri satışa sunuldu

Kadıköy Belediyesi, depremden etkilenen yerel üreticilerin yetiştirdiği ve ürettiği ürünleri Kadıköy’e getirerek ‘Dayanışma Pazarı’ kurdu.

Pazarda, deprem öncesi tarladan ürünlerini toplayan depremzede çiftçilerin ve kadın kooperatiflerinin yöresel ürünleri, Kadıköy Belediyesi binası önünde kurulan Dayanışma Pazarı’nda satışa sunuldu.

Hataylı çiftçilerin yetiştirdiği portakal, mandalina, limon; Malatyalı çiftçilerden alınan kuru kayısı ve Defne Kadın Kooperatifi’nin yöresel ürünlerinin satıldığı pazara ilgi yoğundu.

Depremzedeler İçin Dayanışma Pazarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00


Satıştan elde edilen gelirlerin yine depremzede çiftçi ve kooperatif üyesi kadınlara aktarılacağı belirtildi.

Yaşanan deprem felaketi sebebiyle depremzede üreticilerin elinde ürünlerinin kaldığını ifade eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Çiftçinin elinde, köylünün elinde ürünleri kalmıştı. Satamıyorlardı, pazarlayamıyorlar. Çünkü ağaçtan toplayacak insan yok. Önce ellerinde ne varsa kooperatiften, vakıf ve Defne Kadın Kooperatifi'nden bütün stoklarını satın aldık.” Bazı ürünlerin de enkaz altında kaldığını belirten Odabaşı, “Bu şekilde hem oradaki ticarete hem insanların tekrar yaşama dönmeleri noktasında bir katkı sunmak istiyoruz. Ayrıca narenciyenin şöyle bir özelliği var. Eğer ağaçtan bu sene ürünü toplamazsanız seneye de verim alamıyorsunuz. Hem bu seneyi kurtarmak için hem de geleceği kurtarmak için böyle bir pazar kurduk” dedi.

Yoğun ilgi gösterilen pazara depremzedelere destek olmak için geldiğini ifade eden Halil Çetres, “Elimizden gelen desteği göstermemiz lazım. Çünkü televizyonda seyrettiğimiz zaman olaylar maalesef çok iç açıcı değil. Biz ne kadar destek verirsek onları daha çabuk ayağa kaldırabiliriz” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG