Erişilebilirlik

Kadınlar yağmura rağmen meydanlardaydı: “İsyanımızı ve öfkemizi haykırmak için buradayız”


Ankara'da kadınların protestosu
Ankara'da kadınların protestosu

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar ‘Savaşa, krize, yoksulluğa ve erkek-devlet şiddetine karşı bir aradayız!’ sloganıyla biraraya geldi.

Ankara Kolej Meydanı’nda miting yapmak isteyen yüzlerce kadın, yağmura rağmen Sakarya Caddesi'ne yürüdü ardından basın açıklaması okundu. Kadınlar yürüyüşte “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını attılar. Ayrıca Filistin’e destek mesajlarının yazılı olduğu pankart ve dövizler taşıdılar.

Kadınlar yağmura rağmen meydanlardaydı: “İsyanımızı haykırmak için buradayız”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00


“İçimizde çığ gibi büyüyen isyanımızı ve öfkemizi haykırmak için buradayız”

25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında Ankara Kadın Platformu öncülüğündeki protesto eyleminin açıklamasını, KESK Kadın Meclisi’nden Mukaddes Angay okudu. Angay, “Sadece bu sene 347 kadın, erkek şiddetiyle katledildi. İktidar failleri koruyor ve cezasızlık politikalarıyla ödüllendirmeye devam ediyor. Tüm bunlara rağmen hayatta kalabilen kadınlar ise erkek yargı tarafından sistematik bir şekilde hedef haline getiriliyor ve hukuksuzca yargılanıyor” dedi.

İktidarın kadın ve LGBTİ+ düşmanlığı üzerinden kendini var ettiğini ve nefret yürüyüşleriyle kendilerini hedef haline getirdiğini belirten Angay basın açıklamasında, “Hayatlarımızı tehlikeye atarak bizleri kendi çizdikleri sınırlar içerisine hapsetmeye çalışıyorlar” dedi.

Basın açıklamasında, Ortadoğu’da yaşanan insanlık dramı, deprem bölgesindeki kadınların sıkıntıları, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin durumuna da yer verildi.

Forum

XS
SM
MD
LG