Erişilebilirlik

Kadınlara “polisiz” tehditine suç duyurusu 


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, üyelerini tehdit edenler için Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, üyelerini tehdit edenler için Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde katıldıkları basın açıklamasından sonra üyelerinin, polis olduğunu söyleyen kişilerce aranıp tehdit edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, ailelerinin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde polis olduğunu söyleyen kişilerce aranıp tehdit edildiğini belirtti

Platformun Ankara temsilcisi Tuana Gençer, telefonla aranan üyeleri hakkında “terör iltisaklı yapıda bulunduklarının” iddia edildiğini söyleyerek, “Yıllarca bizlere ‘Her kadının başına polis mi dikeceğiz korumak için’ demişlerdi. Gördük, demek ki yapabiliyorsunuz. Yıllarca bizlere şiddet faillerine ulaşamadıklarını söylediler, gördük ki istediklerinde her türlü bilgiye ulaşabilirlermiş. Karakola kadınlar gittiğinde, bu karakollardan kadınlar geri çevrildi ve ölüme mahkum edildi” dedi.

Kadınlara “polisiz” tehditine suç duyurusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Ankara adliyesi önünde toplanan kadınlar ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganı atarak tehditleri protesto ettiler.

VOA Türkçe’ye değerlendirmede bulunan avukat Merve Sena Utbay, anayasal haklarını kullanmak, örgütlenmek, ifade özgürlüklerini kullanmak istedikleri için kadınların cezalandırılmak istendiğini belirtti.

Utbay, bu kişilerin, insanların yakınlarının iletişim bilgilerinin hukuka aykırı olarak ele geçirilerek baskı ve tehdit oluşturulmaya çalıştıklarını söyledi.

Avukat Utbay ayrıca, “Telefon numarasını bildiğimiz kişinin belirlenmesi ve cezalandırılması amacıyla bir suç duyurusunda bulunduk bugün. Kadın cinayetlerini durduracağımızı, tehditlere boyun eğmeyeceğimizi tekrar belirtmek istiyoruz” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG