Erişilebilirlik

Kanada ve Hindistan arasında diplomatik gerilim tırmanıyor


Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi.

Kanada’nın Hindistan’ı kendi topraklarında Sih bir aktivistin öldürülmesinden sorumlu tutmasının ardından iki ülke arasında diplomatik kriz tırmandı. Suçlamayı reddeden Hindistan Kanadalı bir diplomatı sınırdışı ettiğini ve diplomata ülkeyi terk etmesi için beş gün süre tanıdığını söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau dün, 18 Haziran’da British Columbia’da bir Sih kültür merkezi önünde Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesiyle Hindistan’ın bağlantılı olduğuna ilişkin güvenilir iddialar olduğunu söylemiş ve Kanada üst düzey bir istihbarat diplomatını sınır dışı etmişti.

Hindistan ise Kanada Başbakanı’nın açıklamasından bir gün sonra Sih aktivistin Kanada’da öldürülmesiyle bağlantılı olduğu iddialarını yalanladı ve Kanada’yı Hindistan’ın içişlerine müdahale etmekle suçladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Kanadalı diplomatları Hindistan’ın iç işlerine karışmak ve Hindistan karşıtı faaliyetlerde bulunmakla itham etti.

Öldürülen Sih aktivist kimdi?

Sih aktivist Nijjar öldürüldüğü Haziran ayında Hindistan’da bağımsız bir Sih devleti için gayrı resmi bir referandum düzenliyordu.

Hint yetkililer Nijjar ile ilgili bilgi verenlere para ödülü vereceğini açıklamıştı.

Kanada’daki Dünya Sih Örgütü Nijjar’ı sıklıkla barışçı protestolara liderlik eden Halistan’ın güçlü bir destekçisi olarak niteledi.

“Kanadalı istihbarat yetkilileri uyarmıştı”

Yapılan açıklamada Sih aktivistin aylardır can güvenliğine yönelik tehditlerden söz ettiği belirtildi.

Nijjar’ın New York’taki avukatı Gurpatwant Singh Pannun da müvekkilinin öldürülmeden önce olası bir suikast konusunda Kanadalı istihbarat yetkilileri tarafından uyarıldığını söyledi.

Hindistan daha önce de Kanada’yı Sih bağımsızlığını ya da Hindistan’da yasaklı olan ancak Kanada ve İngiltere gibi Sih diaspora nüfusuna sahip ülkelerde destek gören Halistan hareketini desteklemekle suçladı.

Kanada’da yaklaşık 770 bin Sih nüfusu bulunuyor. Bu oran Kanada nüfusunun yüzde 2’sine denk geliyor.

Trudeau Modi ile görüşmüştü

Kanada Başbakanı Trudeau Nijjar’a yönelik suikast konusunu geçen hafta Yeni Delhide yapılan G20 toplantısında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı görüşmede gündeme getirdiğini söylemişti.

Trudeau Modi’ye Hindistan’ın bu olayda olası bir rolünün kabul edilemez olduğunu ve soruşturmada işbirliği yapmalarını istediğini söylemişti.

Kanada Başbakanı ABD, İngiltere ve Fransa'yı bilgilendirdi

Kanada Başbakanı Trudeau'nun ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a konuya ilişkin bilgi verdiği belirtiliyor.

İngiltere “ciddi iddialarla” ilgili Kanadalı yetkililerle yakın temasta olduklarını, soruşturma devam ederken daha fazla yorum yapmanın uygun olmayacağını belirtti.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG