Erişilebilirlik

Kanada'dan Petrol Hattına Kongre Engeli


Kanada'dan Petrol Hattına Kongre Engeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

Amerikan Senatosu Kanada petrolünü Amerika’daki refinerilere taşıyacak tartışmalı boru hattı projesini reddetti. 5 milyar dolarlık projenin önümüzdeki yıl Kongre’de onaylanma şansı olsa da plan, Başkan Obama’nın vetosuyla karşılaşabilir

Amerikan Senatosu Kanada petrolünü Amerika’daki refinerilere taşıyacak tartışmalı boru hattı projesini reddetti. 5 milyar dolarlık projenin önümüzdeki yıl Kongre’de onaylanma şansı olsa da plan, Başkan Barack Obama’nın vetosuyla karşılaşabilir. Boru hattı projesi, Amerika’da enerji kaynaklarının geleceği konusunda Kongre’de derin kutuplaşmaya neden oluyor.

Senatör Mary Landrieu gibi bazılarına göre Keystone boru hattı, fosil yakıtlara bağımlı olan Amerika için daha iyi bir gelecek vadediyor.

Boru hattının, insani bedeli olan tam bir çevre faciası olduğunu söyleyen Demokrat Partili Senatör Tom Hardin, fosil yakıt kullanımı için harcayacanan her kuruşun, torunlarımızın mezarını kazmak anlamına geldiğini belirtti.

Keystone boru hattı, her gün ek 830 bin varil Kanada petrolünü Amerika’nın Meksika Körfezi eyaletlerindeki rafinerilere taşıyan hattın genişletilmesini öngörüyor. Çevreciler, Sera gazı salımını arttıracağı gerekçesiyle boru hattının inşasına karşı çıkan çevreciler, Amerika ve başka ülkeler petrol üretimini artırdığına değinirken önümüzdeki birkaç yıl boyunca geçtiğimiz yıllarda petrol fiyatlarının artmasına yol açan arz-talep dengesizliğiyle karşı karşıya kalmamızın sözkonusu olmayacağını söyledi.

Boru hattı yanlıları, güvenilir ve ucuz enerjinin küresel bir sorun olduğu görüşünde. Heritage Vakfı’nda enerji iktisatçısı olan Nick Loris, “Geleneksel yakıtlara, ucuz ve güvenilir enerjiye erişimi arttırmalıyız. Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü araştırmalara ve diğer çalışmalara göre en öncelikli konulardan biri, ucuz enerjiye erişim. Listenin en sonundaysa iklim değişikliğiyle mücadele yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolundaki Temsilciler Meclisi, kısa süre önce boru hattı projesini onayladı. Senato’daysa projenin onayı için gereken beşte üç çoğunluk, bir oy az geldiği için sağlanamadı. Projenin gelecek yıl Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolunda olacak Kongre’de onaylanması bekleniyor. Ocak ayında Senato Çoğunluk Lideri olmaya hazırlanan Mitch McConnell, “Keystone boru hattını kurmak son derece mantıklı. Binlerce Amerikalı’ya iş sağlayacak, Kuzey Amerika’da enerji arzını arttıracak, iklim ve çevreye asgari ölçüde etkisi olacak bir proje. Amerikan halkı projeyi bu nedenle destekliyor.” dedi.

Başkan Obama, projenin Kongre’de onaylanması halinde veto hakkını kullanacağının ipuçlarını verdi. Alternatif enerji kaynaklarını destekleyen Demokrat Senatör Barbara Boxer, “Enerji bağımsızlığını nasıl elde edeceğinizi size anlatayım. Elinizde ne varsa onu üretirsiniz. Bunu zaten uygun yerlerde yapıyoruz. Güneş, jeotermal ve rüzgar gibi geleceğin temiz enerji kaynaklarını kullanırsınız. Temiz enerji politikasını benimsediğiniz zaman hem daha çok kişiye istihdam sağlar, hem de hava kirliliğini önlersiniz.” şeklinde konuştu.

Kamuoyu yoklamalarına göre Amerikalılar hem iklim değişikliği konusunda kaygılanıyor, hem de ucuz enerji ve daha fazla istihdam istiyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG