Erişilebilirlik

Kansas City Chiefs kupa geçit töreninde silahlı saldırı: 1 ölü, 8'i çocuk 21 yaralı


Polis, Kansas şehrindeki törende yaşanan olayda iki çocuk annesi bir kadının öldüğünü, sekizi çocuk 21 kişinin yaralandığını açıklarken, 3 kişi de gözaltına alındı.
Polis, Kansas şehrindeki törende yaşanan olayda iki çocuk annesi bir kadının öldüğünü, sekizi çocuk 21 kişinin yaralandığını açıklarken, 3 kişi de gözaltına alındı.

Amerikan futbolu liginde Pazar günü oynanan Super Bowl müsabakasını kazanarak şampiyon olan Kansas City Chiefs takımı için düzenlenen geçit töreninde silahlı saldırı oldu.

Polis, Kansas şehrindeki törende yaşanan olayda iki çocuk annesi bir kadının öldüğünü, en az sekizi çocuk 21 kişinin yaralandığını açıklarken, 3 kişi de gözaltına alındı.

Yetkililer kutlamalar ve geçit törenine yaklaşık bir milyon kişinin katıldığını belirtiyorlar.

Kansas Belediye Başkanı Quinton Lucas kutlama töreninde, 800'den fazla polisin görev yaptığını ve buna rağmen saldırının gerçekleştiğini belirterek, "Geçit törenleri, mitingler, okullar, filmler. Neredeyse hiçbir yer güvenli değil gibi görünüyor" dedi.

Polis şefi Stacey Graves de saldırıyla ilgili üç kişinin gözaltına alındığını ve ateşli silahların ele geçirildiğini söyledi. Graves, "Olanlardan dolayı çok kızgınım. Bu kutlamaya gelen insanlar güvenli bir ortamda olmayı bekliyordu" dedi.

Kansas'taki saldırıda 1 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.
Kansas'taki saldırıda 1 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

Sosyal medyada da taraftarların bir kişinin üzerine koşarak onu yere yatırdıkları görüntüler yayıldı.

Çoşkulu bir kalabalığın olduğu geçit töreninde silah seslerinin duyulması üzerine büyük panik yaşanırken, insanların silah seslerini ilk anda havai fişek sesi zannettikleri ancak saldırı olduğunu anlayınca kaçışmaya başladıkları ifade ediliyor.

Bazı görgü tanıkları silah seslerinin otomatik silahı çağrıştırdığını çünkü çok hızla art arda gelen sesler duyduklarını anlatıyor. Vurulan kişilerin şehrin eski tren istasyonu ve müze olarak kullanılan Union Station binası yakınlarında olduğu belirtildi.

Görgü tanıkları ayrıca polis memurları ve sivil polislerin Union Station’a doğru ellerinde silahlarıyla koştuklarını anlattı.

Saldırının ardından Kansas City Chiefs oyuncuları, kulüp yetkilileri ve ailelerinin Union Station binasına götürüldükleri ve durumlarının iyi olduğu açıklandı. Kutlamalara katılan Missouri valisi ve eşiyle, Kansas valisinin de güvenli bir şekilde alandan çıkarıldıkları belirtildi.

Silah seslerinin duyulmasıyla birlikte törene katılan kişilerin panikle kaçıştıkları belirtiliyor.
Silah seslerinin duyulmasıyla birlikte törene katılan kişilerin panikle kaçıştıkları belirtiliyor.

Amerika'da sık sık yaşanan silahlı saldırılar bazen spor karşılaşmalarının kutlamalarında da görülebiliyor. Son olarak geçen yıl Haziran ayında Denver Nuggets'ın NBA finali sonrası düzenlenen kutlamasında da silahlı saldırı olmuş 10 kişi yaralanmıştı.

Yerel medya kanallarına konuşan görgü tanıklarından biri, hemen yanlarındaki bir kişinin eşinin ve çocuğunun yanında ağzından vurulduğunu ve tüm üstü başının kan içerisinde kaldığını anlattı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiği yaralıların yakındaki hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Olayla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığı açıklandı. Saldırıyı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin, hangi amaçla bu saldırıyı gerçekleştirdikleri henüz bilinmiyor.

ABD Başkanı Biden saldırıyla ilgili bilgilendirildi

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden'a bilgi verildiği ifade edildi.

Beyaz Saray kaynakları, saldırının ardından yönetimin bölgedeki idarecilerle iletişim halinde olduklarını açıkladı.

Beyaz Saray'ın bölgeye federal olarak da yardım teklifinde bulundukları belirtiliyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG