Erişilebilirlik

Kara harekatını genişleten İsrail: "Gazze Şeridi'nin dört bir yanında Hamas'la çatışıyoruz"


İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor. İsrail tankları, Gazze Şeridinde ilerlerken - 3 Aralık 2023
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor. İsrail tankları, Gazze Şeridinde ilerlerken - 3 Aralık 2023

İsrail, Hamas güçleriyle Gazze Şeridi’nin dört bir yanında çatıştığını duyururken, mültecilerin yoğun olarak yaşadığı güneye de kara harekatı başlattığının sinyalini verdi.

İsrail ordusu bu sabah X sosyal medya hesabından, Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 20 bölgenin boşaltılması için yeni bir uyarı yayınladı. Uyarıda, Gazzelilerin güneye gitmeleri yönünde bir harita da bulunuyor.

İsrail, Gazze'deki sivillerin zarar görmesini en aza indirmek için "güvenli bölgeler" tanımladığını ancak BM yetkilileri ve Gazze'deki insanlar, internet ve elektrik kesintileri nedeniyle bu uyarıları gerçek zamanlı görmenin zor olduğunu söylüyor.

İsrail bugün ayrıca, Gazze'deki kara operasyonlarında şimdiye kadar ölen asker sayısının 76'ya yükseldiğini açıkladı.

ABD, yakın müttefiki İsrail’i sivil yerleşim yerlerine saldırmaktan kaçınmaya çağırıyor. Ancak Gazze sakinleri, İsrail'in güney bölgelerine yönelik bir kara saldırısından korktuklarını ifade ediyor.

"Gazze'de hiçbir yer güvenli değil"

Bölge sakinleri, savaş uçakları ve topçu bombardımanlarının Han Yunus ve Gazze'nin güneyindeki bir başka şehir olan Refah'ta da yoğunlaştığını ve hastanelerin yaralılarla başa çıkmakta zorlandığını söyledi.

Dört çocuk annesi Halima Abdel-Rahman Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Ekim ayında evinden kaçarak Han Yunus'un dışında bir bölgeye yerleştiğini ve burada akrabalarının yanında kalmaya başladığını anlatarak, "İsrail size bir bölgeye gitmenizi söylüyor, sonra da bombalıyor. Gerçek şu ki; Gazze'de hiçbir yer güvenli değil. Kuzeyde insanları öldürüyorlar. Güneyde insanları öldürüyorlar” dedi.

İsrail hükümet sözcüsü Eylon Levy ise ordunun haftasonu boyunca "Han Yunus bölgesindeki kapsamlı hava saldırıları da dahil olmak üzere" 400'den fazla hedefi vurduğunu ve ayrıca Hamas militanlarını öldürdüğünü, kuzeydeki Beit Lahiya'daki altyapılarını yok ettiğini söyledi.

Lübnan merkezli Hamas yetkilisi Usame Hamdan ise dün yaptığı açıklamada "Güvenli bölge yok” dedi.

"Kara operasyonunu genişletmeye devam ediyoruz"

İsrail tankları son olarak, Gazze'nin merkezindeki Han Yunus ile Deyr El-Belah arasındaki yolu keserek Gazze Şeridi'ni fiilen üçe bölmüştü.

Hamas dün, güneydeki Han Yunus kentinin yaklaşık 2 kilometre uzağında İsrail birlikleriyle çatışmaya girdiğini bildirdi.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari Tel Aviv'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ordu, Gazze Şeridi'nin tamamında Hamas merkezlerine yönelik kara operasyonunu genişletmeye devam ediyor. Kuvvetler teröristlerle yüz yüze geliyor ve onları öldürüyor” dedi.

Hamas yönetimindeki Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampı da dün havadan vurulduğu bildirilen yerler arasındaydı.

İsrail ile Hamas arasındaki geçici ateşkes geçen hafta sona ermişti. 7 gün süren ateşkes sırasında Hamas’ın elindeki 105 rehine, İsrail’in elindeki ise 240 Filistinli mahkum serbest bırakılmıştı.

ABD müzakerelerin yeniden başlamasını istiyor

Diğer yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby NBC'ye yaptığı açıklamada, ABD'nin müzakerelerin yeniden başlaması için "çok sıkı" çalıştığını söyledi.

Kirby ayrıca New York Times gazetesinde yer alan, “İsrail’in 7 Ekim’deki Hamas saldırı planından bir yıl önce haberdar olduğu” iddiasına da yanıt vererek, "ABD istihbaratının bu saldırıdan daha önce haberdar olduğuna dair bir ibarenin bulunmadığını" kaydetti.

Çatışmaların yayılabileceği endişesi

Bu arada, Pazar günü Kızıldeniz'in güneyinde deniz taşımacılığına yönelik saldırılar çatışmanın yayılacağına dair korkuları arttırdı.

ABD Savunma Bakanlığı, Yemen'in İran müttefiki Husi hareketi tarafından uluslararası Kızıldeniz sularında üç ticari geminin saldırıya uğradığını ve bölgede görev yapan bir ABD destroyerinin yardım çağrılarına yanıt verirken üç insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Bir Husi sözcüsü, donanmasının Pazar günü Kızıldeniz'de iki İsrail gemisine silahlı bir drone ve bir füze ile saldırdığını söyledi, ancak İsrailli bir askeri sözcü iki geminin İsrail ile bir bağlantısı olmadığını söyledi.

Hamas'ın kontrolündeki Gazze'deki sağlık yetkilileri İsrail saldırılarında şimdiye kadar çoğu çocuk ve kadın 15 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor. Hamas'ın İsrail'e saldırdığı 7 Ekim'de ise 1200 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi de rehin alınmıştı.

Birleşmiş Milletler, saldırıların başlamasından bu yana 2 milyon 300 bin nüfuslu Gazze Şeridi'ndeki halkın yaklaşık yüzde 80'inin yerinden edildiğini bildiriyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den yarım yüzyıl sonra yeni Ay macerası – 22 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG