Erişilebilirlik

Karadağ'ın Tarihi Kenti Kültür Mirası Statüsünü Kaybedebilir


Karadağ'ın Tarihi Kenti Kültür Mirası Statüsünü Kaybedebilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Kotor, Adriyatik sahillerinde en iyi korunan tarihi kasabalardan biri. Yıl boyunca hüküm süren ılıman iklimi ve büyüleyici doğal yapısı bölgeye ilgiyi artırıyor. Yıl boyunca yaklaşık bir milyon ziyaretçinin gittiği Kotor’a yerleşenlerin sayısı da giderek artıyor. Yeni evlerin inşasının artmasıysa uzun zamandır orada yaşayan kasaba sakinlerini kızdırıyor.

Karadağ sahillerinde yükselen modern beton binalar Kotor’un antik saraylarını gölgede bırakıyor. Bu nedenle harekete geçen UNESCO Kotor’un Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesinde kalmak istiyorsa soruna çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Şubat ayında Karadağ hükümetinin Kotor’da geçici inşa yasağı getirmesi kentin UNESCO listesindne çıkarılmasını tetikleyen süreci engellemek için atılan bir adım olarak görülüyor.

Ancak yasak yürürlüğe girmeden hemen önce yetkililerin kentteki bazı büyük turistik komplekslerin inşasına izin vermesi tartışmaları alevlendirdi.

Geçen on yılda Karadağ, ekonomik gücünün dörtte birini 300 kilometre uzunluğundaki Adriyatik sahilindeki emlak artışı ve turizmden sağladı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG