Erişilebilirlik

Karadeniz'de kargo gemisi battı, Romanya mürettebattan kayıp üç kişiyi arıyor


Romanya'nın Tuna nehri kıyısındaki Aziz Yorgi köyünden 26 deniz mili mesafede batan gemide dokuzu Suriye vatandaşı ve ikisi Mısırlı olmak üzere 11 kişilik mürettebat bulunuyordu.
Romanya'nın Tuna nehri kıyısındaki Aziz Yorgi köyünden 26 deniz mili mesafede batan gemide dokuzu Suriye vatandaşı ve ikisi Mısırlı olmak üzere 11 kişilik mürettebat bulunuyordu.

Romanya Deniz Kuvvetleri yetkilileri,kurtarma ekiplerinin Cumartesi günü Karadeniz açıklarında batan bir kargo gemisinin mürettebatından kayıp üç kişiyi aradığını açıkladı.

Yetkililer Cumartesi günü erken saatlerde Tanzanya bandıralı Mohammad Z'nin Romanya'nın Tuna nehri kıyısındaki Aziz Yorgi köyünden 26 deniz mili mesafede battığının bildirildiğini söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi (MRCC), sınır polisi ve geminin yakınlarındaki iki ticari gemi arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Mohammad Z gemisinde dokuzu Suriye vatandaşı ve ikisi Mısırlı olmak üzere 11 kişilik mürettebat bulunuyordu.

Sekiz kişinin kaza yerine en yakın ticari gemi olan Michel tarafından kurtarıldığı belirtilen açıklamada, "Şu anda hepsi Suriye uyruklu olan diğer kayıp üç kişinin bulunması için çalışmalar devam ediyor" denildi.

Geminin batma nedeni ise belirsizliğini koruyor.

Karadeniz tahıl, petrol ve petrol ürünleri sevkıyatı için hayati önem taşıyor ve Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ve Türkiye'nin yanısıra Ukrayna ve Rusya da kıyıdaş devletleri.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya açtığı savaştan bu yana Karadeniz'e mayınlar sürüklenmeye başladı.

NATO müttefikleri Türkiye, Romanya ve Bulgaristan bu yılın başlarında, Rusya’nın Ukrayna savaşı sonucu Karadeniz'de yayılan mayınların temizlenmesine yönelik üçlü girişim kapsamında "Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı"nı kabul etmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG