Erişilebilirlik

Karton Kutudan Oyuncaklar Film Oldu


Los Angeles’ta 9 yaşındaki Caine Monroy’un karton kutulardan yarattığı oyuncaklarla bir oyun salonu tasarlaması, bir film yapımcısının gözünden kaçmadı. Caine’s Arcade adlı kısa filmin İnternet’te büyük ilgi toplaması, tüm dünyada yüzbinlerce çocuğun hayatını değiştirdi

Los Angeles’ın doğusunda, işçi mahallesindeki bu oto yedek parça dükkanı artık çok bilinen bir yer. Dükkanın sahibi George Monroy: ”Dünyanın dört bir yanından insanlar buraya geliyor.”

Ziyaretçiler oto yedek parçası almaya değil, Monroy’un oğlunun yaptığı oyuncakları oynamaya geliyor: ”Merhaba, adım Caine Montor, oyuncak yapıyorum.”

Caine, 9 yaşındayken babasının dükkanındaki karton kutuları kullanarak kendi oyun salonunu yarattı. Okullar açılmadan önceki son güne kadar oyunları oynayacak birini bekledi, ama kimse gelmedi: ”Okullar açılmadan bir gün önce Nirvan’la tanıştı.”

Film yapımcısı Nirvan Mullick: ”1996 model Toyota arabam için kapı kolu almam gerekiyordu. Bu yedek parça dükkanına geldim.”

Film yapımcısı Nirvan Mullick, Caine’in ilk müşterisi oldu: ”Puan aldığım zaman kutunun içine girip kazandığım biletleri çıkarmaya başlıyordu. İşte o anda kendi çocukluğuma geri döndüm ve dokuz yaşında olduğum zamanı hatırladım.”

Caine’in oyunları hakkında çektiği filmi İnternet’te yayınlayan Mullick, Caine adına bir de burs fonu oluşturdu. Amaç, 25 bin dolar toplamaktı: ”Film İnternet’teki ilk gününde 60 bin dolar kazandırdı, filmi bir milyon kişi izledi. Beş gün sonra topladığımız para 152 bin doları bulmuştu.”

Film, Imagination Vakfı’na da ilham verdi.

Vakıf, tüm dünya çocuklarının yaratıcılık ve girişimcilik becerileri geliştirmesini amaçlıyor.

Sri Lanka, Singapur ve Dubai’de çocuklar Caine’den aldıkları ilhamla karton oyunlar yaratıyor. Dubaili Ziya Parramore-Andrade bu yapbozu karton kutuları kullanarak tasarlamış: ”Sıcak yapıştırıcı kullanarak karton kutudan kestiğiniz parçaları birleştiriyorsunuz.”

Dubai’de İngilizce bilen annelerin oluşturduğu bir grup, karton oyuncaklar yapan çocukları bu partide buluşturdu. Maeve Butler bu karton kaleyi partide başka çocuklarla paylaştı: ”Maske, bıyık ya da gözlük takabilir, karton kutudan yapılmış televizyonda fotoğrafınızı çekebilirsiniz.”

George Monroy, oğlu Caine’in çok değiştiğini, artık kekelemediğini söylüyor: ”Caine bir sene önceki utangaç çocuk değil artık. Tamamen değişti. Okulda dersleri çok daha iyi. Özgüveni de çok arttı.”

Caine Monroy oyun salonunu hafta içi hemen hemen her gün ziyaretçilere açık tutuyor.

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG