Erişilebilirlik

19 Kasım Amerikan Basınından Özetler


19 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

New York Times, Trump Yönetimi'nin dün yaptığı açıklamada Batı Şeria'daki İsrail yerleşim birimlerini uluslararası hukuk ihlali olarak kabul etmediğini bildirdiğini yazıyor. Gazete, Trump Yönetimi'nin bu açıklamayla kırk yıllık Amerikan politikasını tersine çevirdiğini ve Filistin topraklarının ilhakının önünde duran önemli bir engeli ortadan kaldırdığını kaydediyor. Habere göre Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yaptığı açıklama, Trump Yönetimi'nin, bu yıl girdiği seçimlerde Batı Şeria'nın ilhakı için baskı yapma vaadinde bulunan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'ya verdiği son hediye niteliğinde. Amerika geçmişte Yahudi yerleşim birimlerini yasadışı olarak kabul ediyor, Filistinlilerse bu toprakları gelecekte kurulacak bir Filistin devleti için talep ediyordu. İki devletli çözüm önerisi, gerek Birleşmiş Milletler ve Avrupa hükümetleri, gerekse Amerika'nın Ortadoğu'daki müttefikleri tarafından destekleniyordu. Ancak Başkan Trump, Amerika'nın İsrail-Filistin politikasını değiştirmekte ve Netanyahu'ya siyasi destek vermekte kararlı görünüyor. Netanyahu ise Amerika'nın Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin tavır değişikliğini övgüyle karşıladı ve kararın, ”Yahudiler'in Batı Şeria'da yabancı koloniciler olmadıkları şeklindeki tarihi gerçeği yansıttığını” kaydetti. Öte yandan Netanyahu'nun rakibi Benny Gantz'ın İsrail Parlamentosu'nda çoğunluğu toplamak için önünde bulunan süre, Çarşamba gecesi doluyor. Gantz bunu başaramaması durumunda yeni bir hükümet kurma fırsatını kaçıracak ve üçüncü tur seçimlerin önü açılmış olacak.

Washington Post ise Temsilciler Meclisi hukuk müşavirinin Washington'da dün federal temyiz mahkemesine, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar'ın Başkan Trump'ın Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller'a yalan söyleyip söylemediğini araştırdıklarını bildirdiğini yazıyor. Habere göre Temsilciler Meclisi hukuk müşaviri Douglas Letter, mahkemede, Kongre'nin Mueller'ın Rusya soruşturmasına ait gizli büyük jüri belgelerinin acilen ibraz edilmesine ilişkin talebini iletti. Temsilciler Meclisi avukatları, duruşmada, Trump'ın Mueller soruşturması kapsamında verdiği yazılı ifadenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığına ilişkin yeni kaygıları ortaya koydu. Duruşma, Trump'ın yakın dostu Roger Stone'un Cuma günü Kongre'ye yalan söylemekten suçlu bulunmasını izledi. Gazete, Stone'un duruşması sırasında verilen ifadeler ve ortaya konulan kanıtların, Trump'ın Mueller'a verdiği yazılı yanıtların üzerine gölge düşürür nitelikte olduğunu kaydediyor. Temsilciler Meclisi hukuk müşaviri Douglas Letter, gelişmelerin çok hızlı yaşandığını, Başkan'ın görevde kalıp kalamayacağını belirlemek için yürütülen soruşturma açısından Trump'ın Mueller'a verdiği yanıtların doğru olup olmadığını anlamanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Wall Street Journal ise Amerika'da geniş takipçi kitlesi edinen ilk Çin menşeli sosyal medya firması TikTok'un Çin'le olan bağlarından sıyrılmaya çalıştığını yazıyor. Habere göre güvenlik kaygıları nedeniyle Amerikan Kongresi'nin ve Amerikalı denetçilerin mercek altına aldığı Çin sosyal medya devi, son zamanlarda Çin'deki köklerinden kurtulmanın ve yeniden markalaşmanın yollarını arıyor. Ortaya atılan fikirlerden biri, video paylaşım platformu TikTok'un başta Singapur olmak üzere Güneydoğu Asya'daki faaliyetlerinin kapsamını genişletmesi. Firma bir yandan da uygulamada görünün Çin kaynaklı içeriklerin sayısını azaltarak Amerikalı kullanıcıların aklına Çin'le olan bağları getirecek nitelikli paylaşımları asgariye indirmeye çalışıyor. Gazeteye göre tüm bu çabaların nedeni, TikTok'un sahibi Pekin merkezli ByteDance firmasının arkasındaki Sequoia Capital ve SoftBank Group gibi Amerikalı yatırımcıların, önümüzdeki yılın sonunda firmanın halka arz edilmesi planını hayata geçirmeyi amaçlaması. Değeri 75 milyar dolar olan Çin menşeli ByteDance, dünyanın en değerli yeni firmalarından biri olarak kabul ediliyor. Amerikalı yatırımcılarsa firmanın halka arz edilmesinin, Amerikan pazarında büyümek için kilit önem taşıdığını savunuyor. Musical.ly adlı uygulamayı 2017'de satın alan ByteDance'in TikTok adıyla tanıttığı uygulama, bu yılın başında Amerika'da 100 milyon kez indirildi. Ancak firmanın Pekin Hükümeti'nin memnun etmek için Çin içinde sansür uygulaması ve Amerikalı kullanıcıların kişisel verilerini toplaması, firmanın ulusal güvenlik değerlendirmesi altına alınmasına yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG