Erişilebilirlik

Kaşıkçı Cinayetinde Kahtani ve Asıri Hakkında Yakalama Kararı


Türkiye, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın eski iki yardımcısı için tutuklama emri çıkardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre İstanbul’da mahkeme eski kraliyet danışmanı Saud al-Kahtani ve eski istihbarat şefi yardımcısı Ahmed el Assiri hakkında yakalama kararı çıkardı. Söz konusu iki kişinin Kaşıkçı’yı öldüren ve cesedini ortadan kaldıran ekibi yönlendirdiğine inanılıyor. Suudi yetkililer, Kaşıkçı’yı öldüren ajanların yetkilerini aştığını belirtiyor.

İstanbul Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, iki kişinin cinayetin planlanmasına dahil oldukları yönünde güçlü şüphe olduğu belirtildi.

Türkiye’den adını vermeyen üst düzey bir yetkili tutuklama emrinin Türkiye’nin Suudi Arabistan’ın şüphelileri sorumlu tutmayacağı yönündeki düşüncesini gösterdiğini belirtti.

Suudi Arabistan cinayetle ilgili 21 kişiyi tutuklamış ve 5’i için idam talep etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suudi Arabistan’ın cinayetle ilgili uluslararası topluma karşı şeffaf olması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Ankara’nın bir uluslararası soruşturmada yer almak istediğini de kaydetti.

BM’den uluslararası soruşturma çağrısı

Bu arada Birleşmiş Milletler insan hakları şefi Michelle Bachelet Kaşıkçı cinayetinden kimin sorumlu olduğunu öğrenmek için uluslararası bir soruşturmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Amerika’da bazı senatörler Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin başkanı Gina Haspel’in Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgi vermesinin ardından cinayet emrini Prens Selman’ın verdiği konusunda emin olduklarını belirtmişlerdi.

Bachelet Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “Gerçekten ne olduğu ve korkunç ölümden kimlerin sorumlu olduğunun belirlenmesi için bir uluslararası soruşturmanın gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

XS
SM
MD
LG