Erişilebilirlik

Katalan lider Puigdemont: "Seçimlerde Adayım"


Katalonya krizinin kilit ismi, yerel hükümetin azledilen Başkanı Carles Puigdemont, Brüksel'de televizyon ekranlarına çıkarak, Madrid yönetimi tarafından ilan edilen 21 Aralık'taki seçimlerde aday olduğunu açıkladı.

Puigdemont, politik krize çözümün de politikadan geçtiğini, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile nerede isterse görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Azledilen Katalan lider, İspanya yargısının politize olduğunu ve Madrid mahkemelerine gitmeyeceğini, Belçika yargısına gitmeye hazır olduğunu söyledi.

Carles Puigdemont, Madrid savcılığının sekiz ayrılıkçı Katalan politikacıyı gözaltına alması, savcılığın kendisi ve dört politikacı hakkında da arama emri çıkarmasından bir gün sonra Belçika televizyonu RTBF'e özel bir söyleşi verdi.

Gazetecilerin sorularını Fransızca olarak yanıtlayan Puigdemont, seçimlere kadar mevcut hükümetin devam etmesi gerektiğini, azledilen hükümetin Katalan halkı tarafından seçilen meşru bir hükümet olduğunu vurguladı. Puigdemont, Madrid hükümeti tarafından ilan edilen 21 Aralık'tki erken yerel seçimlerin en iyi koşullarda gerçekleşmesini istediklerini de belirterek, "Biz 2015'teki seçimlerde geniş bir çoğunlukla seçildik. Ve iktidarda hala iki yılımız vardı. Hiçbir yasa Madrid Hükümeti'ne hükümeti azletme ve bakanlarını hapse atma yetkisi vermez. Bu seçimlerde halk bağımsızlığı oylamayacak, demokrasiyi oylayacak" dedi.

Gazetecilerin, "Kampanyanızı nasıl yürüteeceksiniz? Brüksel'den mi?" sorusuna da, "Evet, Brüksel üzerinden de aday olabilirim pekala. Bugün küresel bir dünyada yaşıyoruz. Üstelik böylece bu sorunun sadece İspanya'nın iç sorunu olmadığını göstermiş olacağız" yanıtını verdi.

"Madrid hükümeti seçim sonuçlarını tanıyacak mı?"

Puigdemont, Madrid hükümeti'ne 21 Aralık'ta yapılmasını istediği erken seçimlerin sonuçlarını tanıyıp tanımayacağı sorusunu da yönelterek, "Bu soruyu sormakta ısrar ediyorum. Çünkü seçimlere katılabilirsiniz, bir program sunabilirsiniz, ama sonuçta 30 yıl hapis cezası ile cezalandırılma riski ortadan kalkmıyor" diye konuştu.

"30 yıl hapis cezası barbar bir istek"

Puigdemont, İspanya mahkemelerinde yargılanmayı reddetiğini de açıkladı. Yargıdan kaçmadığını ve işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Puigdemont, "Adalete elbette gideceğim ancak gerçek adalete. Avukatlarımdan, Belçika yargısına, kendileri ile işbirliği yapmaya hazır olduğumu iletmelerini istedim. İspanyol yargısı aşırı derecede politize olmuş bir yargı. Bizim 30 yıl hapis cezası riski ile karşı karşıya kalmamız normal bir durum değil. Bu son derece barbar bir girişim. Burada demokrasiden söz edemeyiz" dedi.

AB'nin tepkisi

Konuşmasında sık sık Avrupa'nın başkenti Brüksel'den seslendiğini dile getirse de, Puigdemont'un çağrısına AB başkentleri karşılık vermiyor. Puigdemont, hiçbir AB yetkilisi ile görüşmediklerini açıklayarak bu durumu açıkça gözler önüne seriyor. Brüksel'deki ilk basın toplantısını yüzlerce gazetecinin izlediğinin altını çizen Puigdemont, "Sanırım bu da, uluslararası toplumun Katalonya konusuna ilgili olduğunu gösteriyor. Peki AB nasıl bu olaya kayıtsız kalabilir? Bu bir Katalan krizi değil, aynı zamanda bir AB krizinden de söz edebiliriz" görüşlerini savundu. Puigdemont, Katalonya'nın bağımsızlığının Avrupa değerlerine de ters düşmediğini dile getirdi.

"Kaptan gemiyi terk edecek mi?"

Gazetecilerin, "Buraya kaçarak, gemisini terkeden kaptan durumuna düşmediniz mi sorusuna, "Ben buradayım, çünkü yeni bir şiddet dalgasından kaçınmak istedim. Elbette İspanya hükümetinin tercih edeceği bir şiddet dalgasından söz ediyorum. Ben her zaman diyalog çağrısı yaptım. Olaylar, İspanya hükümetinin şiddet kullanmasının ardından kontrolden çıktı" diye karşılık verdi.

"Rajoy ile görüşmekten korkmuyorum

Puigdemont, "Şimdi bu kriz nasıl çözülecek?" sorusuna da İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un hiçbir zaman diyalogdan yana olmadığını, yalnızca polisi ve yargı gücünü kullandığını iddia etti.

Puigdemont krizin çözümü için, Rajoy ile nerede isterse görüşmeye hazır olduğunu da dile getirdi. Brüksel'de de bu görüşmenin gerçekleşebileceğini işaret eden Katalan eski lideri, "Politik bir sorunu çözmek için politika yapmak lazım. Şiddet kullanmak değil. Rajoy ile görüşmekten korkmuyorum" dedi. Puigdemont sözlerini, "Biz Madrid ile eşitlerin ilişkisini kurmak istiyoruz. Dilimize, kültürümüze, ekonomimize saygı gösterilmesini istiyoruz. Dinlenmek, anlaşılmak, saygı duyulmak istiyoruz. Ama şu ana kadar sadece 'hayır' yanıtı aldık" diye bitirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG