Erişilebilirlik

Katalonya Referandumu: AB ve AGİT’ten Diyalog Çağrısı


Avrupa Komisyonu dün İspanya’nın özerk Katalonya bölgesinde düzenlenen referandumun “yasal olmadığı” hükmüne vardı, ancak komisyon Madrid hükümetine de Katalanlar’la diyalog başlatma çağrısında bulundu.

Komisyon sözcüsü, şiddetin siyasete araç olarak kullanılamayacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Komisyonu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “şimdi bölünme ve parçalanma değil, birlik ve istikrar zamanı” mesajı verildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Sólrún Gísladóttir de, İspanyol yetkililere “barışçı toplanma ve ifade gibi temel özgürlüklere saygı gösterilmesi” çağrısı yaptı.

Gísladóttir açıklamasında, “İspanyol yetkililer yalnızca gerekli olduğu zamanda ve orantılılık ilkesine sıkıca bağlı kalacak şekilde güç kullanma güvencesi vermeli” dedi.

Katalan yetkililer polisin halkı oy sandıklarından uzaklaştırmaya çalışırken 900’e yakın kişinin yaralandığı bilgisini verdi. Katalonya yerel parlamentosunun aldığı referandum kararı, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alınmasına rağmen yürürlüğe konmuştu.

Katalan özerk yönetimi lideri Carles Puigdemont, sandıkların kapanmasının ardından televizyonda yaptığı açıklamada, Katalonya’nın “bağımsız devlet olma hakkını kazandığını” söylemiş, Avrupa Birliği’ne de “farklı yöne bakmaktan vazgeçme” çağrısı yapmıştı.

Madrid hükümetinden uyarı

Ancak Madrid hükümeti Katalan referandumunun sonuçlarına şiddetle karşı çıkıyor.

İspanya Adalet Bakanı Rafale Catala, devlet televizyonuna verdiği demeçte, Katalonya’nın bağımsızlık ilan etmesinin önüne geçilmesi için yasalar çerçevesinde her şeyin yapılacağı uyarısında bulundu.

Sandıktan yüzde 90 bağımsızlık çıktı

Katalan özerk yönetimi, resmi olmayan sonuçlara göre referanduma katılan seçmenlerin yüzde 90’ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını bildirdi.

Özerk yönetim sözcüsü Jordi Turull, 2 milyon 260 bin oydan 2 milyon 20 bininin bağımsızlık yönünde oy kullandığını açıkladı. Turull, bağımsızlığı reddedenlerin yüzde 8’de kaldığını ve kalan oyların da ya boş ya da geçersiz olduğunu belirtti.

5 milyonun üzerinde seçmene sahip olan Katalonya’da bağımsızlık referandumuna katılım oranının yüzde 42 olduğu bildirildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da Madrid’de yaptığı açıklamada Katalan referandumunu yasadışı ilan etti ve hukuk devletine saldırı olduğunu iddia etti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İspanya’nın birliğine destek verildi. Bununla birlikte açıklamada, özgür toplanma hakkına destek de vurgulandı, ancak taraflardan İspanya’daki hukuk kurallarına bağlı kalması istendi.

XS
SM
MD
LG