Erişilebilirlik

Katalonya Meclisinde Tartışmalı Oturum


Katalonya bölgesel yönetimi, İspanya’nın bölgeyi merkeze bağlama çabaları karşısında mecliste bir oturum yapmaya hazırlanıyor. Bu oturumun bağımsızlık ilanı için bir oylamaya dönüşebileceği iddia ediliyor. İspanya’da Senato, Cuma günü Katalonya’yı merkeze bağlayacak önlemlerin yürürlüğe konmasını oylayacak.

İspanya Cumhurbaşkanı Mariano Rajoy, 1 Ekim’de Katalonya’da merkezi hükümetin ve Anayasa Mahkemesi’nin karşı çıkmasına rağmen yapılan referandumun ardından özerk bölgelerin merkeze bağlanmasını düzenleyen Anayasa’nın 155’inci maddesini yürürlüğe sokmanın yollarını aramaya başlamıştı.

İspanya’nın siyasi partileri içinden 27 senatörden oluşan bir komisyon, hükümetin 155’inci maddeyi yürürlüğe sokma talebini gözden geçiriyor. Bu senatörlerin 15’i iktidardaki Halk Partisi üyeleri olduğu için talebin kabul edilmesi bekleniyor.

Senato’nun Cuma günü 155’inci maddenin yürürlüğe konmasını oylamasından önce, komisyonun ifadesini almak üzere Katalan lider Puigdemont’u davet etmesi bekleniyor.

Onaylanırsa derhal azledilecekler

Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, Onda Cero radyosuna yaptığı açıklamada Senato’nun yeşil ışık yakması halinde başkan Puigdemont’un da aralarında olduğu Katalan hükümeti yetkililerinin derhal görevinden azledileceğini söyledi.

Santamaria, Katalan yetkililerin karara direnmesi halinde hükümetin başka önlemler de alabileceği uyarısında bulundu.

Ayrılık yanlıları tepkili

Öte yandan Cuma günü Senato’da yapılacak oylama, Katalonya’da ayrılık yanlılarının büyük tepkisini çekti.

Cumhuriyetçi Sol Parti sözcülerinden Sergi Sabria, 155’inci maddenin devreye sokulmasına verilecek en güzel yanıtın bağımsızlık ilan etmek olacağını söyledi.

Aşırı solcu ayrılıkçı CUP partisi ise kitlesel sivil itaatsizlik eylemi çağrısı yaptı. Parti, Rajoy’un hamlesini Katalanlar’ın sivil, bireysel ve toplu haklarına General Francisco Franco diktatörlüğünden beri yapılan en büyük müdahale olarak değerlendirdi.

Bağımsızlık yanlısı öğrenciler ise Perşembe günü için yetkilileri bağımsızlık çağrısı yapılması konusunda ikna etmek ve bölgesel kurumları korumak amacıyla Katalan üniversitelerinde eylem çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG