Erişilebilirlik

Katar'da Bu Hafta Afganistan İçin İki Ayrı Toplantı


Taleban delegasyonu
Taleban delegasyonu

Katar, bu hafta, Afganistan’da Taleban ve hükümet güçleri arasında ateşkes ve barışın sağlanması amacıyla uluslararası iki ayrı toplantıya ev sahipliği yapacak.

Diplomatik çabalar sürerken Afganistan’da hem Taleban’ın ilerleyişi hem de hükümet güçlerinin Taleban’a karşı mücadelesine ABD’nin hava desteği devam ediyor.

ABD yönetimi, geride bıraktığımız hafta yaptığı açıklamada, Afganistan’da savaşın yeni, daha yıkıcı ve daha ölümcül bir safhaya geçtiği uyarsında bulundu.

Bu hafta Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak olan toplantılardan birine ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’la birlikte Rusya, Çin ve Pakistan’dan yetkililer katılacak. Yetkililer, Amerika’nın Sesi’ne, Çarşamba günü yapılacak bu görüşmenin “Genişletilmiş Troyka” olarak bilinen toplantı olacağını söyledi.

Moskova’nın girişimiyle oluşturulan grup, Afganistan içinde Taleban’la devam eden müzakerelere destek vermenin ve tarafların kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes üzerinde uzlaşmalarının yollarını arıyor.

Amerika’nın Sesi’nin Pakistan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, uluslararası temsilciler, Afganistan hükümeti ve Taleban arasında görüşmeleri yürüten temsilcilerle biraraya gelmeden önce kendi içlerinde istişarelerde bulunacak.

Genişletilmiş Troyka toplantısından bir gün önce de yine Katar’da Afganistan’a komşu ülkeler biraraya gelecek. Bu toplantıya Rusya’yla birlikte Birleşmiş Milletler ve ABD de davet edildi.

Her iki toplantı da Afganistan’da, Taleban ve hükümet güçleri arasında tam da Taleban’ın önemli merkezleri ele geçirmeye başladığı bir dönemde, ortak bir zemin arayışı bulabilmeyi amaçlıyor.

Toplantılara Pakistan’ın Afganistan Özel Temsilcisi Muhammed Sadık ve Kabil Büyükelçisi Mansur Han da katılacak.

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, geride bıraktığımız hafta Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Biz sürekli olarak görüşmelere hız kazandıracak yol ve yöntemlerin arayışı içerisindeyiz çünkü Afganistan’da askeri bir çözüm öngörmüyoruz” değerlendirmesini yapmıştı.

Halilzad, “Siyasi bir çözüm olmak zorunda. Barışın sürmesi için siyasi bir anlaşma olmalı ve biz bu yönde devam edeceğiz. Bu amaca ulaşana kadar da çaba sarf etmeye devam edeceğiz” dedi.

Taleban’ın son dönemde Afganistan’da etki alanını genişletmesi, örgütün Afganistan’da yeniden gücü tamamen ele geçireceğiyle ilgili kaygıları arttırıyor.

Son olarak Nisan ayında yapılan toplantıda Genişletilmiş Troyka üyeleri, Taleban’ı başkent Kabil’e yönelik saldırı başlatmaması yönünde uyarmıştı. Yapılan açıklamada, Afganistan’da herhangi bir devlet kurumunun kaba kuvvetle ele geçirilmesinin kabul edilmeyeceği vurgulanmıştı.

Hükümet ve Taleban arasında barış sağlanmasına yönelik çabalar, ABD askerlerinin çekilmesiyle birlikte hız kazanıyor. Ancak bu sırada Taleban da ülke içerisindeki ilerleyişini sürdürüyor.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG