Erişilebilirlik

Katar ve Taleban arasında Kandahar’da gizli zirve


Arşiv foto
Arşiv foto

Katar Başbakanı, Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taleban’ın lideriyle gizli bir görüşme yaptı. Reuters’a konuşan bir yetkili, görüşmenin Taleban’la uluslararası toplum arasındaki sorunların çözülmesi ve Taleban’a tecridin kaldırılmasını amaçladığını söyledi

Katar Başbakanı, Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taleban’ın lideriyle gizli bir görüşme gerçekleştirdi. Reuters haber ajansına bilgi veren üst düzey bir yetkili, görüşmenin amacının Taleban’la uluslararası kamuoyu arasındaki sorunların çözülmesi ve Taleban’a uygulanan izolasyonun kaldırılması olduğunu söyledi.

Katar Başbakanı Muhammed bin Abdulrahman El Tani ve Taleban’ın yabancı liderlerle görüşen üst düzey ismi Heybetullah Akhunzade, 12 Mayıs’ta Afganistan’ın Kandahar kentinde biraraya geldi.

Aynı kaynak ABD yönetiminin de bu görüşme hakkında bilgilendirildiğini belirtti.

Görüşmede Taleban’ın kız öğrencilere eğitim yasağının kaldırılması konusunun da gündeme geldiği kaydediliyor.

Taleban’ın özellikle kadınlara ve kızlara karşı kısıtlamalarını eleştiren Katar yönetiminin Taleban’la bu aşamada masaya oturmasının diplomatik bir başarı olduğu ifade ediliyor. Katar’ın Taleban’la eskiden gelen ilişkilerini de kullanarak bazı konularda ilerleme sağlaması bekleniyor.

ABD yönetimi de daha önce yaptığı açıklamalarla, Taleban’ın kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını kaldırması, kadınların Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşlarında çalışmasına izin verilmesi ve Taleban üyesi dışındaki Afgan vatandaşlarının da hükümete dahil edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Beyaz Saray yönetimi, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Katar’ın Washington Büyükelçiliği sözkonusu görüşmeye dair herhangi bir değerlendirme yapmadı ve soruları yanıtsız bıraktı. Benzer şekilde Taleban yönetimi de Katar’la yapılan görüşmeyle ilgili sorulara yanıt vermedi.

İlk amaç kız öğrencilere uygulanan yasağın kaldırılması

Taleban’ın Katar’la masaya oturmasının kendisine yönelik tecridin kaldırılması ve dolayısıyla yardımların da önünün açılması konusunda farklı yollar denemeye açık olduğunu gösterdiği yorumları yapılıyor.

Ancak görüşmelerin sonucunda çok sayıda sorunun yaşandığı Taleban’ın uluslararası kamuoyu tarafından tanınmasının garantisinin olmadığı ifade ediliyor. ABD yönetimi hali hazırda çok sayıda Taleban yöneticisini de yaptırım listesine almış durumda.

Reuters haber ajansına bilgi veren kaynağa göre, yapılacak görüşmelerle en azından ilk aşamada Taleban’ın kız öğrencilere eğitim yasağı ve kadınların yardım kuruluşlarında çalışmasına dair yasaklarda adım atması umuluyor.

Taleban yönetimi, Ocak ayında verdiği yazılı bir sözle kadınların yardım kuruluşlarında çalışmasına izin verileceğini duyurmuştu. Ülkede geçen yıl Mart ayından bu yana kız öğrencilerin liselerde eğitim almasına izin verilmiyor ve bu yasak Aralık ayında üniversiteleri de kapsayacak şekilde genişletildi.

Yapılan görüşmede ülkede giderek artan insani yardım krizlerine de değinildiği ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler hali hazırda Afganistan’da 40 milyon kişinin yani nüfusun dörtte üçünün yardıma muhtaç durumda olduğunu söylüyor.

Görüşmede Taleban’ın “terör karşıtı girişimlerinin” de gündeme geldiği belirtiliyor. Ancak ABD ve müttefik ülkeler Taleban’ın Afganistan’da El Kaide ve Pakistan Talebanı üyelerinin barınmasına müsaade ettiğini savunuyor. Taleban’sa bunu ısrarla reddediyor.

Katar Başbakanı’nın görüşmenin gerçekleştiği gün, Kandahar’da Taleban başbakanıyla da biraraya geldiği, görüşmelerde yanında Katar İstihbarat Şefi’nin de olduğu belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG