Erişilebilirlik

Kavanaugh'un Adaylığı Ara Seçim Yarışını Daha da Alevlendirdi


Kavanaugh'un Adaylığı Ara Seçim Yarışını Daha da Alevlendirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Amerikalı seçmenler Kasım’da Kongre ara seçimleri için sandık başına gidecek. Anayasa Mahkemesi üyesi adayı Brett Kavanaugh çerçevesinde yürüyen tartışmalarsa her iki partinin de seçmenlerine hareketlilik kazandırıyor

Başkan Trump, Batı Virginia eyaletindeki kampanya etkinliğinde Anayasa Mahkemesi üyesi adayı Brett Kavanaugh için destek arayışındaydı.

Geçen hafta Kavanaugh ve onu cinsel saldırıyla suçlayan Christine Blasey Ford’un Senato'da verdiği ifadeler, Anayasa Mahkemesi üyeliği için süren savaşı derinleştirdi.

Trump, Kavanaugh’la ilgili tartışmaların sürdüğü bu dönemde Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki çoğunluğu koruması için elinden geleni yapıyor.

Trump seçmenlerine sandıklara gitmeleri için çağrılar da bulunuyor.

Demokratlar'ın oy potansiyelini yükseltmek için, Trump'ın selefi Barack Obama dahil birçok önemli isim devrede.

Partilerüstü Politika Merkezi'nden John Fortier, Trump'ın ara seçimlerin odak noktası olacağını söylüyor: ”Trump, aktif olarak adaylara destek veriyor. Oysa birçokları, başkan seçildikten sonra Cumhuriyetçi Parti ya da diğer adaylar adına çaba göstermeyeceğini düşünüyordu. Trump'ın kampanya çalışmaları Cumhuriyetçi kimi bölgelerdeki adaylara kesinlikle yardım edecek, ancak başka yerlerde seçmenleri caydıracak.”

Uzman Jim Kessler'a göreyse özel seçimlerde ve ön seçimlerde sandık başına giden Demokrat seçmen sayısının yüksek olması, olumlu bir gösterge.

Kessler tahminlerine göre Demokratlar'ın Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmesini bekliyor. Senato'da da çoğunluğun Demokratlar'a geçmesi, uzman için olası.

Demokrat dalganın önünü kesmeye çalışan Trump'ın 6 Kasım'a kadar kampanya çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG