Erişilebilirlik

Kayıp Uçak Sırrını Koruyor


Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları Hint Okyanusu’nun güneyindeki geniş alanda devam ederken, Avustralyalı yetkililer uydu fotoğraflarında tespit edilen iki objenin uçağa ait olup olmadığıyla ilgili kesin bir kanıt olmadığını söylüyor

Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları Hint Okyanusu’nun güneyindeki geniş alanda devam ederken, Avustralyalı yetkililer uydu fotoğraflarında tespit edilen iki objenin uçağa ait olup olmadığıyla ilgili kesin bir kanıt olmadığını söylüyor.

8 Mart’ta 239 yolcusuyla birlikte ortadan kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağı arama çalışmalarına uluslararası girişim çerçevesinde 5 arama uçağı katılıyor.

Arama uçakları arasında Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir uçak da buluyor. Japonya ve Çin’de bu çalışmalara yardım sağlıyor.
Kuala Lumpur’dan Pekin’e giden uçağın, nerede, ne zaman ve nasıl olup da ortadan kaybolduğu ile ilgili net bir kanıt şu ana kadar ortaya çıkmadı.

Avustralya’nın Perşembe günü yayınladığı çok net olmayan uydu fotoğraflarında deniz yüzeyinde kısmen suya batmış, belirli belirsiz parçalar yer alıyordu. Yetkililer, bu parçalardan birinin 24 diğerinin de 5 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, ülkesinin uçağı bulmak için mümkün olabilecek her türlü çabayı ortaya koyduğunu söyledi.

Perşembe günü tahmin edilen bölgede arama uçaklarının sürdürdüğü çalışmaya karanlık, bulutlar ve yağmur engel oldu. Bu şartlar görüşü neredeyse sıfıra indirdi.

Olayın soruşturması sırasında, terörizmden, teknik arızaya her ihtimalin üzerinde duruluyor. Uçağı, rotası dışında bu kadar uzağa uçuran kişi ya da kişilerin, bunu bilinçli yaptığı düşünülüyor.

Kazakistan’dan Hint Okyanusu’nun Güneyine kadar uzanan 7 milyon metrekarelik devasa alanda sürdürülen arama çalışmalarına 26 ülkeden ekipler katılıyor.

Yolcu yakınları, sürdürülen soruşturmayla ilgili kızgın ve Malezyalı yetkilileri yalan söylemekle suçluyor. Malezya polisi, Çarşamba günü gözü yaşlı yolcu yakınlarını hükümet tarafından yapılan bilgilendirme toplantısından zorla çıkarmıştı.
XS
SM
MD
LG