Erişilebilirlik

KCK’dan İstanbul Saldırısına Kınama


PKK’nın da bünyesinde bulunduğu çatı örgütü KCK, İstanbul’dan düzenlenen intihar saldırısını kınadı. Açıklamada örgütün sivilleri hedef alan eylemlere karşı olduğu belirtildi.

KCK Eş Başkanlığı imzasıyla internet üzerinden yapılan açıklamada, ”Kürt Özgürlük Hareketi olarak sivillerin hedef alınmasına karşıyız ve sivillere yönelik eylemleri kınıyoruz. Ölen sivillerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

Sivillerin ölümüne karşı çıkılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şöyle devam etti; “Biz Kürt Özgürlük Hareketi olarak savaşı tercih etmediğimiz gibi, savaş içinde sivillerin ölümüne de şiddetle karşıyız. Savaşta sivillerin katledilmesi suçtur. Biz Kürt Özgürlük Hareketi olarak Cenevre Savaş Sözleşmesi’ne uyacağımızı defalarca taahhüt ettik. 1994 yılında Cenevre savaş sözleşmesine imza attık. Bugün de bu taahhüdümüze bağlıyız. Kürt özgürlük mücadelesi yürüten gerilla bundan sonra da bu sözleşmeye uyacaktır. Türk devleti savaş hukukunu çok ağır biçimde çiğnemesine rağmen, özgürlük savaşçıları bundan sonra da savaş içinde sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösterecektir. Sivillerin ölümüne karşı çıkılması gerekmektedir. Kimden gelirse gelsin sivilleri hedef alan eylem ve tutumlara karşı çıkılmalıdır. “

Açıklamada, Nevruz vesilesiyle Kürt sorununun çözümü için adım atılması ve tarafların ateşkes yapması çağrısı yapıldı.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG