Erişilebilirlik

Kemal Derviş Hayatını Kaybetti


Türkiye'de bir dönem Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevinde bulunan Kemal Derviş, 74 yaşında ABD'de hayatını kaybetti.

1949 yılında İstanbul’da doğan Derviş, Dünya Bankası birinci başkan yardımcılığı ve BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş ve bu görevleri yapan tek Türk olmuştu.

Babası Türk, annesi Alman olan Derviş, Londra’daki London School of Economics'de (LSE) ekonomi alanında lisans ve lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesinde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankası’nda çalışmaya başladı. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Türkiye, Derviş'i, 2000 ve 2001 mali krizilerinin ardından tanıdı. 2000 yılı Kasım ayı ve 2001 yılı Şubat ayında yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edilen Derviş, 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001’de Bülent Ecevit hükümetinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

"Güçlü Ekonomi Programının" mimarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağladı. Türk finans sisteminin radikal bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlayan "Güçlü Ekonomi Programı"nı hazırladı.

2002 Ağustos ayında dönemin başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti. İsmail Cem, Zeki Eker ve Hüsamettin Özkan’la Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katılan Derviş, ancak bu partiye daha sonra katılmayarak CHP’den milletvekili adayı oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005 tarihinde milletvekilliğinden istifa ederek, BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı görevine atandı. Derviş, 2009 yılında ise bu görevi Yeni Zelanda'nın eski başbakanı Helen Clark'a devretti.

Derviş en son Mart 2005'te Center for Global Development işbirliği ile "For a Better Globalism (Daha İyi Bir Küreselleşme)" adlı kitabını yayınladı. Ayrıca Derviş'in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı "General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri)" adlı kitabı, 80'li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı oldu.

Uzun süredir Parkinson tedavisi gören Derviş, ABD'nin Virginia eyaletinde yaşıyordu. Catherine Derviş ile evli olan Kemal Derviş'in Erol ve Erdal adında iki oğlu var.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG