Erişilebilirlik

Kemalreis Fırkateyni Amerika’da


NATO görevi dolayısıyla 15 yıl aradan sonra Amerika’ya gelen ilk Türk savaş gemisi Kemalreis, Baltimore limanındaki geleneksel gemi festivalinde ziyaretçilere tanıtıldı ve yoğun ilgi gördü

NATO Daimi Deniz Görev Grubu programı çerçevesinde tatbikatlarda bulunmak üzere Amerika’ya gelen ve bir dizi limanı ziyaret eden Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Kemalreis fırkateyninin (F-247), son limanı geleneksel gemi festivalinin yapıldığı Baltimore kenti oldu.

15 yıl aradan sonra Amerika’ya gelen ilk Türk savaş gemisi olan Kemalreis, festival kapsamında dört gün boyunca kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ev sahibi Amerika’nın yanısıra Kanada ve Almanya’dan da savaş gemilerinin katıldığı ve otuzdan fazla sivil ve askeri geminin limanda demirlediği festivale ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Bir buçuk milyondan fazla ziyaretçinin Baltimore limanına akın ettiği festivaldeTürk misafirperverliğini en iyi şekilde gösteren Kemalreis mürettebatını Türk-Amerikan halkı da yanlız bırakmadı.

NATO Daimi Deniz Görev Grubu bünyesindeki deniz kuvvetleri arasında düzenlenen futbol turnuvasını birinicilikle bitiren Kemalreis mürettebatının spordaki bu başarıyı yemek yapmada da gösterdiği belirtildi. Geleneksel Türk yemeklerini başarıyla hazırlayıp sunan fırkateynin aşçısı da tatbikata katılan ülkeler arasındaki en iyi aşçı seçildi.

6 aylık NATO görevine 18 Haziran’da başlayan Kemalreis Fırkateyni, uluslararası sulardaki görevini tamamlamak için Amerika’dan İspanya’ya geçecek.

1998 yılında denize indirilen 118 metre uzunluğundaki fırkateynde 24 subay, 100 astsubay, 8 uzman erbaş, 61 erbaş ve er görev yapıyor.

XS
SM
MD
LG