Erişilebilirlik

Kerry'den 'Karabağ İçin Barış Süreci' Çağrısı


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanlarını, Karabağ sorununu çözmek amacıyla sürdürülebilir barış süreci başlatmaya çağırdı.

Kerry, Galler’de devam eden NATO toplantıları sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüştü.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kerry iki lidere, geçen ay iki taraftan 12 askerin ölümüne yol açan çatışmalardan dolayı kaygılarını iletti, iki devlet başkanından da 1994’teki ateşkese sıkı bir şekilde uymalarını istedi.

Amerika, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi durumunda iki ülkenin halklarının barış ve refaha, Güney Kafkaslar bölgesinin de istikrara kavuşacağına inanıyor.

1994’te ateşkesle sonuçlanan Dağlık Karabağ çatışmaları, 30 bin kişinin ölümüne, bir milyonun üzerinde Azeri’nin evlerini terk etmesine yol açmıştı. Karabağ Ermenileri tek yanlı bağımsızlık ilan etse de 20 yıldır Ermenistan’a bağımlı olarak yaşıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye'nin yeni dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla da görüştü
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye'nin yeni dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla da görüştü

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, NATO Zirvesi’nin ilk gününde Türkiye’nin yeni Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla da bir araya geldi.

XS
SM
MD
LG