Erişilebilirlik

Kerry: 'Esat Gitmedikçe Bu Savaş Bitmez'


John Kerry
John Kerry

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Esat rejimi ile rejimin destekçisi İran ve Rusya’yı, Suriye’de siyasi geçiş sürecinin başlatılması için belirlenen son tarihin 1 Ağustos olduğu yönünde uyararak, buna uyulmaması halinde Amerika’nın Suriye krizinde yeni bir yaklaşım ortaya koyabileceğinin sinyalini verdi.

Kerry, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, “(Siyasi) Geçiş için hedef tarih 1 Ağustos. Şu anda Mayıs’a geldik. Dolayısıyla ya önümüzdeki birkaç ayda bir şeyler olur ya da çok farklı bir yol istiyorlar” diye konuştu.

Özellikle Halep’te son haftalarda sık sık ihlal edilen ateşkesi kurtarma çabaları kapsamında temaslarda bulunduğu Cenevre’den dün akşam Washington’a dönen Kerry, son olarak bir hastaneye isabet eden roketin muhalefetin kontrolu altındaki bölgeden fırlatılmış göründüğünü belirterek, ister Esat rejimi ister muhalefet gruplarından kaynaklansın, Amerika olarak sivillere yönelik her türlü şiddeti kınadıklarını vurguladı.

Kerry, “Tüm tarafları sorumlu olmaya ve ülkenin büyük bir kısmını saran şiddeti durdurmaya yönelik acil adımlar atmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Suriye’de ateşkesin yeniden hayata geçirilebilmesi yolundaki çabalardan bahsederek, Halep’i de içerecek ve kentin düşmesini önleyecek daha kalıcı bir ateşkesin ayrıntıları üzerinde çalıştıklarını söyleyen Kerry, Esat rejiminin Halep’teki saldırılarını sürdürmesi halinde bunun sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu. Kerry, “Bunlardan biri de ateşkesin topyekun bozulması ve savaşa geri dönülmesi. Rusya’nın bunu istediğini sanmıyorum. Esat’ın da bundan fayda sağlayacağını düşünmüyorum” dedi.

‘Bu savaş bitmez’

Kerry, Suriye’de muhalefetin Esat’ın devlet başkanı olarak kalmasını asla kabul etmeyeceğini ve Esat iktidardan inmedikçe de bu savaşı sürdüreceğini kaydetti. Kerry, “Eğer Esat’ın stratejisi bir şekilde Halep’i ve ülkenin bir kısmını ele geçirmekse, size ve ona bir haberim var, bu savaş bitmez. Esat orada (iktidarda) durdukça muhalefet savaşmayı durdurmayacak” dedi.

Hem Ruslar’a hem de İranlılar’a, yeni bir Suriye hükümetine doğru bir an önce adım atmadıkları müddetçe Suriye’de sükunetin hakim olamayacağını net biçimde vurguladıklarını kaydeden Kerry, “Esat ülkeyi yeniden birleştiremez, bu kadar basit. Kendi halkına gaz bombaları, varil bombaları atan, hastaneleri vuran, 12 milyon insani evlerinden süren, insanları işkencelerden geçiren, açlığa sürükleyen bir kişi, tüm bu katliamlara imza attıktan sonra birdenbire nasıl ülkeyi yönetme meşruiyetini kendinde bulabilir?” diye konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de, günlük basın brifinginde sorular üzerine, ABD’nin Halep’te ve çevresinde şiddetin tırmanmasından endişe duyduğunu belirtti. Earnest, özellikle bu bölgelerde ateşkesin aşınmaya devam ettiğine değinerek, Amerika olarak diplomatik kanallar üzerinden ateşkesi yeniden canlandırmak için yoğun gayret sarf ettiklerine dikkati çekti.

Earnest, ateşkesi kurtarabilmek için özellikle Rusya’nın daha fazlasını yapması gerektiğini de belirterek, “Ruslar Esat rejimini ateşkese uymaya ikna etmede daha önce başarılı olmuştu. Rusların daha önce yaptıklarını yeniden yapmalarına ihtiyacımız var” dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG