Erişilebilirlik

'Suriye Görüşmeleri Konusunda Anlaştık'


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Körfez ülkeleriyle Suriye barış görüşmelerinin ilk adımları konusunda net bir fikre ulaştıklarını söyledi. Kerry bu açıklamayı, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin liderleriyle Riyad’da görüştükten sonra yaptı.

Kerry, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun, gelecek hafta Cenevre’de yapılması planlanan BM destekli Suriye barış görüşmelerinden hemen sonra biraraya gelmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de siyasi değişimin gerçeğe dönüşmesi için “Sürecin devam etmesini istiyoruz,” dedi.

Suudi Arabistan, İran ve Amerika, Uluslararası Destek Grubu’nun üyeleri arasında.

Son günlerde, Tahran’la Washington arasındaki ilişkiler, İran’ın imzaladığı nükleer anlaşmanın koşullarına uyması, Amerika ile yapılan tutuklu değişimi ve kısa süreliğine alıkonulan 10 Amerikalı deniz piyadesinin serbest bırakılmasıyla yeni bir döneme girmiş gibi görünüyor.

Ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cübeyir, bu yakınlaşmanın Amerika-Suudi Arabistan ilişkilerini nasıl etkileyebileceği konusundaki bir soruya “Ben Tahran’la Washington arasında bir yakınlaşma görmüyorum,” diyerek yanıt verdi.

Suudi Bakan, Amerika’nın, İran’ın nasıl bir rejim olduğu konusunda hayalperest davrandığını düşünmediğini de kaydetti.

Adil El-Cübeyir ve Kerry bu açıklamaları Körfez Ülkeleri İşbirliği toplantısı sonrasında 23 Ocak günü, Riyad’daki Kral Salman Hava Üssü’nde yaptılar.

Suudi Arabistan, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin beş ülkeyi kapsayan ziyaret programının ikinci ayağı. Kerry, Laos, Kamboçya ve Çin’deki temaslarında Kuzey Kore’nin nükleer deneme yaptığı iddiası sonrasında izlenilecek yolları ele alacak


XS
SM
MD
LG