Erişilebilirlik

Kıbrıs Rum Yönetimi bir göçmen kaçakçılığı çetesini çökerttiğini açıkladı


Europe Migrants
Europe Migrants

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye, Suriye ve Lübnan’dan teknelerle kaçak göçmenleri adaya getiren bir şebekenin çökertildiğini açıkladı. Kıbrıs son günlerde sık sık kaçak göçmenleri taşıyan teknelerin rotası haline gelmiş durumda.

Polis, 3 ay süren soruşturma sonucunda 40 emniyet görevlisinin katıldığı ve adanın güneydoğusundaki farklı noktalara düzenlenen baskınlarda 5 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Mahkeme tamamı Suriyeli olan kişiler hakkında polis soruşturmasının tamamlanması için 8 gün gözaltı süresi kararı aldı. Yakalanan kişiler insan kaçakçılığı yapan bir şebekeye üye olmakla suçlanıyor.

Polis Sözcüsü Kristos Andreu, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, şebekeyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle, 7 Suriye vatandaşının daha arandığını, by kişiler arasında bir başka çete üyesi ile birlikte yurtdışına kaçtığına inanılan bir yöneticinin de olduğunu söyledi.

Sözcü, yapılan baskınlar neticesinde uluslararası koruma statüsünde olan ya da irtica başvurusunda bulunmuş olan 44 Suriyeli göçmenin de gözaltına alındığını, bu kişilerin şebekeyle bağlantılarının olmadığının belirlenmesi halinde serbest bırakılacaklarını belirtti.

Gözaltına alınan kişileri hukuki açıdan temsil eden avukat ya da yetkilinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Polis Sözcüsü Andreu, bu kişilerin arzu ederlerse kendilerini savunması için avukat talebinde bulunabileceklerini ancak böyle bir başvuru yapıp yapmadıklarını konusunda bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Söz konusu operasyonun yapılmasının hemen öncesinde Kıbrıs Rum Kesimi yetkilileri dört gün art arda yapılan kurtarma faaliyetleriyle Akdeniz’den 142 Suriyeli göçmeni kurtardıklarını açıklamıştı.

Rum Yönetimi İçişleri Bakanlığı son aylarda Suriyeli göçmenlerin deniz yoluyla gelişlerinde bir artış olduğunu; ancak hükümetin özellikle Sahraaltı Afrika'dan bu tür gelişleri caydırmak için aldığı önlemler sonucunda, sığınma başvurularının önemli ölçüde azaldığı bilgisini paylaşmıştı.

Resmi verilere göre Kıbrıs Rum Kesimi’nde bu yıl Haziran ve Temmuz aylarında yapılan irtica başvuruları toplam bin 285 kişi oldu ve bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında daha az.

Yönetimce yapılan açıklamada da İltica Dairesi, Göçmen Dairesi ve Çalışma Bakanlığı üyelerinden oluşturulan yeni bir çalışma grubunun, "Ada’ya daha fazla kaçak girişi caydırmak amacıyla" göçmen kaçakçılığı çetelerine karıştığı tespit edilen ve Kıbrıs'ta yaşayan Suriye vatandaşlarına ilişkin uygulamaları gözden geçirmekle görevlendirildiği belirtildi.

Rum yönetimi ayrıca, daha fazla göçmenin gelmesini engellemek için 1 Ocak'tan sonra gelen göçmenleri başka bir AB ülkesine yerleştirme hakkından mahrum bırakmaya karar verdi.

Son olarak yapılan operasyonla ilgili Rum kesimince yapılan açıklamada, "Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde, göç akınlarını caydırmanın yanısıra kontrol etmeyi amaçlayan tedbirleri üstlenmeye ve güçlendirmeye devam edecektir" denildi.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG