Erişilebilirlik

Kıbrıs Rum Kesiminde Mevduat Vergisi Sıkıntısı


IMF ve AB’nin, ekonomik kurtarma paketi karşılığında mevduat hesaplarından bir seferlik vergi alınması kararı tepkiyle karşılandı

Kıbrıs Rum Kesimi sakinleri, ekonomik kurtarma paketi karşılığında mevduat hesaplarından bir seferlik vergi alınması kararına tepki gösteriyor.

Tek seferlik vergi şartı, Euro bölgesi maliye bakanları ve Uluslararası Para Fonu tarafından iflası önlemek amacıyla Güney Kıbrıs’a 13 milyar dolarlık yardım paketi sunulması karşılığında getirildi.

131 bin dolar ve üzerindeki mevduat hesaplarından %9,9, 131 bin doların altındaki hesaplardan ise %6,75 oranında vergi alınmasını öngören plan yabancılar dahil mevduat hesabı bulunan herkesi kapsıyor.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, verginin haksız ve tehlikeli olduğunu bildirdi. Birçok Rus bankası ve şirketinin Kıbrıs Rum Kesimi’nde milyarlarca dolar tutarında hesabı bulunuyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki mali kriz nedeniyle tüm dünya borsalarında düşüş yaşanıyor.

Kıbrıs Rum lideri Nico Anastasiades televizyondan halka seslendiği konuşmasında parlamentonun vergi tasarısını kabul etmemesi durumunda iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını ve Euro bölgesinden çıkartılma riskinin bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi, Euro bölgesinde ekonomik yardım paketi alan beşinci ülke. Ancak bu beş ülke içinde sadece Kıbrıs’taki mevduat hesabı sahiplerinin yardım paketini kendi ceplerinden karşılamaları bekleniyor.

Birçok Kıbrıslı, hesaplarından para çekmek için bankaların otomatik para çekme makinalarına akın etti. Bugün ulusal tatil olması nedeniyle bankalar Salı gününe kadar kapalı kalacak. Ancak mevduat hesabı sahiplerinin para çekmesini engellemek amacıyla bankaların Salı günü de kapalı kalması olasılığı bulunuyor.

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG