Erişilebilirlik

Kıbrıs’ın Kaderi Tarihi Zirvede Belli Olacak


42 yıldır çözüm bekleyen Kıbrıs konusundaki tarihi zirve 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak. Perşembe günü yapılacak tarihi beşli zirveyeTürk ve Rum liderlerin yanı sıra Türkiye, İngiltere ve Yunanistan da garantör ülkeler sıfatıyla katılacak. Beşli zirvede Birleşmiş Milletler gözlemci olarak yer alacak.

Zirve öncesi Cenevre’de bugün başlayan görüşmelere Rum lider Nicos Anastasiades ile Kıbrıs Türk Kesimi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth katıldı.

Perşembe günü yapılacak tarihi zirve, şimdiye kadar Kıbrıs’ta çözüme ulaşmak adına gerçekleşen en önemli toplantı olarak kabul ediliyor. Birleşmiş Milletler kulislerinde bu kez zirveden çözüm uzlaşılacağı görüşü hakim.

Kulislerde zirveden anlaşma çıkması halinde adanın iki halkının bu yıl ortalarında referandum için sandığa gidebileceği ifade ediliyor.

Kıbrıs konusunda yıllardır Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan çözüm toplantılarından bir sonuç çıkmamıştı. Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğünde başlatılan çözüm görüşmelerinde iki toplumlu bir devlet yapısı ve Türk tarafınında AB’ye katılımının önünü açan anlaşma referanduma götürülmüştü. Referandum sonucunda hayır çıkması sonucunda çözüm için görüşmelere uzun bir süre ara verilmişti.

Eski BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon’un göreve başladığında önceliklerimden biri diye açıkladığı Kıbrıs’ta çözüm için yeni adımlar atılmıştı. Bir kaç kez başlayıp sonuç alınamayan çözüm görüşmeleri en son Türk kesimi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın göreve seçilmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin önceliğinde 2015 yılının Mayıs ayında yeniden başlamıştı.

2016 yılında çözümün sağlanacağı ümidiyle başlayan

görüşmelerden sonuç alınamamıştı. İki toplum lideri son kez eski BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon ile geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta bir araya gelmiş, ancak görüşmeden bir sonuç alınamamıştı.

BM: “Çözüm için tarihi fırsat”

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric düzenlediği günlük basın toplantısında Kıbrıs’ta çözüm için başlatılan sürecin Birleşmiş Milletler tarafından desteklendiğini belirtti. Sözcü Dujarric, zirveyi çözüm için tarihi bir fırsat olarak değerlendirdi.

Dujarric, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in süreci çok yakından takip ettiğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutarres’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kıbrıs’ta çözümü ve 12 Ocak'ta Cenevre'de toplanacak olan Kıbrıs Konferansı hazırlıklarını da görüştüğünü söyledi. Genel Sekreterin Türkiye'nin, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir şekilde çözüm bulunma taahhüdü ve bu konudaki çabalarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres Erdoğan ile telefonla konuştu

Genel Sekreter Guterres’in Cenevre’de yapılacak konferansı tarihi fırsat olarak gördüğü vurgulandı. Guterres, her iki toplumun da endişelerini dile getiren karşılıklı kabul edilebilir çözümlere duyulan ihtiyacın altını çizdi ve tüm tarafların yenilikçi çözümler aramak için gerekli yaratıcılığı göstereceği umudunu dile getirdi.

Genel Sekreter Guterres’in, Kıbrıs’ta çözüm için Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile de bir araya geldiği belirtildi.

Genel Sekreter Gutarres’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kıbrıs konusunda bir telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi.

Çavuşoğlu: “Bu son fırsat”

New York’ta başta Kıbrıs ve Suriye konusunda temaslarda bulunduktan sonra hafta sonu Ankara’ya dönen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 12 Ocak’ta yapılacak zirvenin Kıbrıs’ta çözüm için son fırsat olduğunu belirtmişti. Kıbrıs'ta kalıcı, iki kesimliliğe dayanan bir çözümü Türkiye’nin desteklediğini belirten Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan’ın da aynı anlayış içinde olmasını dilediğini belirterek, “Umarım 12 Ocak'ta başlayacak konferanstan bir sonuç elde ederiz, artık bu son fırsat.Bu anlamda yürütülen son müzakerelerdir. Bu fırsatın kaçırılmamasını istiyoruz ve inşallah buradan bir sonuç elde ederiz" diye konuşmuştu.

XS
SM
MD
LG