Erişilebilirlik

Kiev’deki Türk Öğrenciler Tahliye Edilmeyi Bekliyor


Kiev’deki Türk Öğrenciler Tahliye Edilmeyi Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:18 0:00

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bombardıman başlatması nedeniyle sığınaklarda tahliye edilmeyi bekleyen Türk vatandaşları, özellikle de kişisel olanakları sınırlı öğrenciler, Ankara’dan kendilerine acilen yardım edilmesini istiyor. Bu öğrencilerden Cemil Arda Yıldırım, bugün elçilikçe otobüslerle tahliye yapıldığını ancak kendilerine ulaşılamadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bugün akşam Ukrayna'daki Türk vatandaşlarını karadan tahliye sürecini başlattıklarını ifade ederek, “Tahliyeler başladı. 12 Şubat'tan itibaren vatandaşlarımıza yaptığımız uyarılar çerçevesinde yaklaşık 5 bin vatandaşımız zaten ülkemize dönmüştü” dedi. NTV yayınında soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, vatandaşları Türkiye’ye getirmek konusunda dün ortamı görmek istediklerini belirterek, “Bugün kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık. Hazırlıklarımız zaten daha önceden yapılmıştı. Aynı zamanda vatandaşlarımıza tek tek telefonla da ulaşıyoruz. Ukrayna’da toplamda 20 bin civarında vatandaşımız vardı. 16 bin civarında vatandaşımıza tek tek ulaştık” bilgilerini verdi.

VOA Türkçe’nin görüştüğü Türk öğrenci, Kiev’de sığınak olarak kapalı garaja sığındığını kaydetti. Elektrik sıkıntısına önlem açısından karanlıkta beklediklerini aktaran genç, bugün Kiev Büyükelçiliği’nin otobüslerle karadan tahliye başlattığını ama bunu son anda öğrendiğini ifade etti.

Whatsapp grubu aracılığıyla Kiev’deki öğrenciler olarak aralarında haberleştiklerini belirten Yıldırım, bugün gece itibariyle kentin farklı noktalarında sığınaklarda en az 200 Türk öğrenci olarak mahsur kaldıklarını söyledi. Ankara’dan acilen kendilerini tahliye etme konusunda yardım beklediklerini anlatan Yıldırım, sığınaklarda telefonlarına ulaşılması bakımından da sıkıntı olduğunu ve elçilikten kendileriyle nasıl irtibat kurulacağı konusunda çok endişeli olduklarını aktardı.

Telefon sarjı azlığı ve karanlıkta olması nedeniyle sesli görüşebildiğimiz Yıldırım, kısa süreyle görüntüsünü de paylaşarak, şimdilik iyi olduğunu ancak sığındığı garajda en fazla iki günlük yiyeceğe sahip olduğunu ve bu nedenle Türk devletinden ülkeye dönebilmek için yardım beklediğini dile getirdi.

Harkiv’de öğrenciler mahsur kaldı

Dün de Harkiv’de mahsur kaldığını ve kendisi gibi mahsur kalan başka Türk öğrenciler olduğunu belirten öğrenci Azat Öktem, VOA Türkçe’yle sığındıkları metro istasyonundan kısa bir görüntü paylaşmıştı. Öktem de, Türkiye’ye dönmek istediğini aktarmıştı.


  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG