Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu’ndan Rusya iddiası Soylu’dan ABD suçlaması


Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçim öncesi internet ve sosyal medyada sahte içeriklerin yayılmasında Rusya’nın sorumluluğu olduğuna ilişkin ellerinde somut kanıt olduğunu söyledi. Reuters’a konuşan Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Türkiye’nin içişlerine müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu’na Perşembe günü Twitter’dan seçim öncesi internet ve sosyal medya ortamında yayılan sahte içeriklerden Rusya’nın sorumlu olduğuna ilişkin paylaştığı mesajlar soruldu. “Somut delil olmasa, tweet atmazdım” diyen Kılıçdaroğlu, partisinin Rusya Büyükelçiliği ile konuyla ilgili olarak irtibata geçmediğini söyledi.

Bir başka ülkenin siyasi bir parti lehine Türkiye’deki seçim sürecine müdahale etmesini kabul edilemez bulduklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, tüm dünyanın bunu bilmesini istediğini ve bu nedenle paylaştığı mesajla açık bir çağrı yaptığını belirtti.

Kremlin’den yalanlama

ABD’de Donald Trump’ın kazandığı 2016 başkanlık seçimleri dahil olmak üzere geçmişte başka ülkelerin seçimlerine müdahale etmekle suçlanan Rusya bu iddiaları reddediyor.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını da yalanladı, bu iddiaları Kılıçdaroğlu’na aktaran kişilerin yalancı olduğunu iddia etti.

Kremlin sözcüsü Peskov Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerine değer verdiğini savundu.

Peskov, “Resmi olarak hiçbir müdahale olmadığını bildiririz. Eğer birileri Kılıçdaroğlu'na bu yönde bir bilgi ulaştırdıysa bu kişiler yalancıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: "Putin'e saldırırsan buna eyvallah demem"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul Sultangazi’deki mitingi sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya iddialarına değindi.

Erdoğan, "Şimdi bay bay Kemal Rusya'ya da sataşmaya başladı. Seçimleri Rusya yönlendiriyormuş. Utan utan. Ben de kalkıp Amerika, İngiltere, Almanya yönlendiriyor desem ne diyeceksin? Ben bunların ruhlarını okudum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türkiye Gençlik Zirvesi'nde yaptığı konuşmada da benzer ifadeler kullandı.

Erdoğan, "Putin'e saldırırsan buna 'eyvallah' demem. Bay Bay Kemal bizim şu an Rusya ile olan münasebetlerimiz ABD'den geri değil. Rusya ile dış ticaret hacmimiz daha fazla. Bay Kemal, sen devlet yönetimi nedir bilmezsin. Bunu öğrenme fırsatı da bulamayacaksın" ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu bir kez daha ABD’yi suçladı

Türkiye’de Pazar günü yapılacak seçimleri daha önce “Batı’nın darbe girişimi” olarak tanımlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise seçimlerle ilgili olarak ABD ve Batı’yı hedef aldığı iddialarını sürdürdü.

CNN Türk yayınına katılan Süleyman Soylu ABD ve uluslararası sistemin seçime müdahale ettiğini ileri sürdü, ABD’nin Türkiye’de “10 yılda bir darbe yaptığını herkesin bildiğini“ iddia etti.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı yarışından çekildiğini açıklamasına da değinen Süleyman Soylu, “FETÖ’nün devrede olduğunu“ iddia etti; seçime giderken son anda bir adaya “operasyon çekildiğini” ileri sürdü.

İddialarını herhangi bir delile dayandırmayan Süleyman Soylu, “Kılıçdaroğlu’nun ABD’nin adayı olduğunu” iddia ederek, “Mister Biden, Türkiye'deki müttefiklerini kurtarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Rusya'nın seçimlere müdahale iddiaları konusundaysa bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Erdoğan’dan “15 Temmuz” göndermesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine atıfta bulundu, “Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Hangi saldırılarla karşılaşırsak karşılaşalım, milletin iradesine ve demokrasimize gölge düşürmeyiz. Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız. Fitne tacirlerine, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara inat kardeşliğimize sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Fahrettin Altun: "Ya istikrar ya karmaşa diyeceğiz"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’nin seçimlerde “bağımsızlık ve bağımlılık; istikrar ya da karmaşa” arasında iki seçenekle karşı karşıya olduğunu savundu.

İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen "Bab-ı Ali Okulu Sertifika Programı"nda konuşan Fahrettin Altun buradaki açıklamasının bir kısmını Twitter mesajında paylaştı.

"Esas itibariyle bugün Türkiye'de önümüzde 2 seçenek var" diyen Altun, "Çok kıymetli bir kararın arifesindeyiz. Ya bağımsızlıktan ya bağımlılıktan yana olacağız. Ya Türkiye'nin büyümesinden yana olacağız ya Türkiye'nin küçülmesinden yana olacağız. Ya ülkemizin birliğinden, dirliğinden yana olacağız. Ya ülkemizin yeniden emir alan ne yazık ki pek çok iç çelişkiyle malul bir ülke olmasını temenni edeceğiz. Ya istikrar diyeceğiz ya karmaşa diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberinden bir bölüm kullanılmıştır.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG