Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu ve Akşener'den Demokrasi ve Milli İrade Çağrısı


Kılıçdaroğlu ve Akşener'den Demokrasi ve Milli İrade Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener biraraya gelerek seçimlere itirazlara ilişkin sürece dair değerlendirmelerde bulundular.

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ve hakimlik vicdanına seslendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sandıkların yüzde 92.30'u açıldı. YSK Saat 8.54 itibariyle 15 bin 720 oy farkıyla yine Ekrem İmamoğlu önde. YSK sandık güvenliğini seçim güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Hakimin tarafsızlığı önemlidir. AK Parti Genel Başkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve AK Parti'nin adayı gizli toplantı yapıyorlar. Niçin? YSK’nın yargıçlarından isteğim ıslak imzalı tutanakların tamamını önünüze koyacaksınız. Seçim yapıldı. Yukarıdan aşağıya seçiyorlar Ekrem İmamoğlu aşağıdan yukarıya Ekrem İmamoğlu. 38 ilçede niçin yeniden sayım? Bu olay bir CHP İYİ Parti Saadet olayı değil bir demokrasi olayıdır" dedi.

Türkiye'nin tarihindeki en ciddi ekonomi ve dış politika sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye’nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Çok ciddi sorunlarımız var Türkiye’nin seçim sürecinden süratle çıkması lazım. 31 Mart’ta yerel seçim yaptık belediye başkanı seçtik, belediye meclisi seçtik, muhtarları seçtik. Bugün 8'nci gündeyiz ama halen yerel seçimler tartışmaları devam ediyor. YSK kararlarını hukuk güvenliği içinde almak zorundadır. YSK kanunlara uymak zorundadır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, itiraz edilmesine karşı olmadıklarını ancak geçersiz oylar gibi hukuksuz, geçersiz itirazlarla hareket edilmesi ve bunun seçim kurullarınca kabul edilmesine karşı olduklarını da vurguladı.

Akşener de Erdoğan'a seslendi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı uyarmak istediğini söyleyerek, "Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez, sandıkta cezasını vererek affetmez. Bugün çok vahim bir iş olmaktadır. o da şudur ‘Biz kazanamıyorsak sandığın bir manası yoktur.’ Sayın Erdoğan bugün itibariyle İstanbul’dan çıkan sandık sonuçlarını kabul etmemekle milli iradeye ihanet etmektedir. Bu millet kendi iradesiyle alay edeni kendisinin iradesini sorgulayanı gördüğü zaman sandıkta sağlam bir tokat atar" dedi.

12 Eylül askeri darbesi sonrası o dönemki Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in meydanlardaki çağrısının aksine Turgut Özal'ın başbakan seçildiğini anımsatan Akşener, o dönem kamuoyunda "Acaba Evren bu sonucu kabul edecek mi?" tedirginliği oluştuğunu hatırlattı. Akşener, ancak Evren'in Özal'ı makamında kabulünde "Başarılar" dileyerek seçim sonucuna saygı gösterdiğini anlattı. Akşener, Erdogan'a aksi davranışı milletin unutmayacağını söyledi. Akşener, "Seçim kazanabilmek için 15 bin oyu yetersiz bulan, Kenan Evren'i bir fersah ileriye taşımış Erdoğan ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Akşener, YSK hakimlerine seslenmek istediğini belirterek, "Çocuklarınızın yüzüne bakabilir halde olun. CHP İYİ Parti ya da AK Parti'nin SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) ofisi değilsiniz. Seçim güvenliğini takip eden bir yüksek hukuk kurumusunuz. Anlaşılıyor ki İstanbul’u kazanıncaya kadar seçimler tekrar tekrar olabiliecek gibi bir talep aldık. Adalet Bakanı hislerine göre problem var diyor. Türkiye’nin bir an evvel normalleşmesi lazım. Ekonomiye odaklanılması lazım diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG