Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu’ndan “kara propaganda” uyarısı


Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Gençlere sesleniyorum. Utanmadan montajlı içeriklerle sizlere kara propaganda yapan biri var” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinglerinde ve televizyon programlarında kendisini PKK yöneticisi Murat Karayılan ve militanlarla montajlanan görüntüleri gerçekmiş gibi göstermesine tepki gösterdi.

Erdoğan görüntüyü son olarak dün akşam televizyon kanallarından yayınlanan gençlerle buluştuğu programda göstermişti.
Bu arada Kılıçdaroğlu hem sosyal medya paylaşımlarında hem de yaptığı konuşmalarda sıklıkla sahte içerikler konusunda vatandaşları uyarıyor.

Rusya’ya “kasetlerin arkasında siz varsınız” suçlaması

Kılıçdaroğlu dün sosyal medya hesabından hem Türkçe hem de Rusça paylaştığı mesajda, Rusya’yı sahte içeriklerin arkasında olmakla suçlamıştı.
CHP lideri, “Sevgili Rus dostlarımız, dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala işbirlikten ve dostluktan yanayız” paylaşımında bulunmuştu.

Yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş ses ve video dosyalarını tanımlayan bir terim olan “deep fake” ile, herhangi bir videodaki konuşmacının söylediklerinin kolaylıkla değiştirilmesi sağlanıyor.

XS
SM
MD
LG