Erişilebilirlik

“Kızamık vakalarının yüzde 86’sı İstanbul’da”


 Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Gandhi Çocuk Hastanesi'nde bir çocuğa kızamık aşısı yapılırken- 15 Mart 2021
Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Gandhi Çocuk Hastanesi'nde bir çocuğa kızamık aşısı yapılırken- 15 Mart 2021

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemde Türkiye’de kızamık vakalarının arttığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Koca, dünkü kabine toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bir salgının söz konusu olmadığını, Türkiye'deki kızamık vakalarının ağırlıklı olarak ise İstanbul’da görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı "Bir salgın durumu söz konusu değil, kontrol altında. Tespit edilen tüm vakalar için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıca filyasyon çalışmaları son derece sıkı şekilde yapılıyor" dedi.

Şu an göç nedeniyle birçok ülkede kızamığın arttığına dikkat çeken Koca, ailelere çocuklarına kızamık aşılarını yaptırmaya çağırdı. Koca, şöyle konuştu:

"Bizde de bölgesel, İstanbul ağırlıklı olmak üzere vakalar var. Vakaların yüzde 86'sı İstanbul'da. Ama dediğim gibi kontrol altında. Mobil sağlık ekiplerimizle takibini yapıyoruz. Vatandaşımızın hızla, eksik veya hiç aşısı yapılmayan çocuğu varsa yaptırmasını özellikle öneriyoruz. Biz 3 doz aşıyı bu dönemde önemsiyoruz. İlk iki doz 9 ve 12'nci aylarda, üçüncü doz ise 4 yaşında yapılmalı. Aile hekimlerimiz başta olmak üzere mobil ekiplerimizle de yaygın aşılamayı sürdürüyoruz."

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG