Erişilebilirlik

Kızılay Derneği Protestosuna Polis Müdahalesi: 19 Gözaltı


Kızılay Derneği Protestosuna Polis Müdahalesi: 19 Gözaltı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:38 0:00

Deprem vergilerinin nereye harcandığı ve Kızılay Derneği’nin Ensar Vakfı’na bağış yaptığı iddialarına protesto için bir araya gelen demokratik kitle örgütlerinin açıklamasına polis müdahale etti. Polis müdahalesinde 19 kişi gözaltına alındı. Açık alanda açıklama yaptırılmayınca grup üyeleri Büro Emekçileri Sendikası’nda basın toplantısı düzenledi.

Ankara'daki Kızılay Genel Müdürlüğü önünde toplanan DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO üyeleri sloganlarla dernek yönetimini protesto etti. Yapılan eylemin izinsiz olduğunu grup üyelerine anons eden polis, göstericilerin dağılmaması üzerine müdahale etti. Açıklama yapmak amacıyla cadde üzerine çıkanlara polis yeniden müdahale etti, toplam 19 kişi gözaltına alındı.

Demokratik kitle örgütleri açıklamayı Büro Emekçileri Sendikası’nda yaptı. BES Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İsmet Meydan, “Basın açıklaması yapıp siyah çelenk bırakacaktık. Başkent Gaz-Kızılay-Ensar üçgeniyle kamuoyu kaç gündür tartışıyor biz de buna ilişkin açıklama yapacaktık. Ödediğimiz vergilerin nereye gittiğini biliyorduk ve paylaşmak istiyorduk. Bu soygun düzenine karşıyız. Ne yazık ki Ankara OHAL’i en üst düzeyde yaşıyor” dedi. “İlkokul kitaplarında doğal afetlerdeki yardımları hepimiz hatırlıyoruz” vurgusunu yapan İsmet Meydan, “Ancak bugün bu imaj zedelenmiştir. Rantçı anlayış, Kızılay dahil tüm kurumları kendine bağlamıştır. Başkent Gaz şirketi, yurtlarında çocuklara tecavüz edilen Ensar Vakfı’na bağış yapmasına aracılık etmiştir” açıklamasını yaptı.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Şahin, Kızılay Derneği Başkanı’nın vergi kaçırma iddialarına ise “Ne yazık ki vergi kaçıranlara göz yumulmaktadır. Özellikle vergi müfettişleri olayı aydınlatmalı ve gerekli işlemlere başlanmalı” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Özgür Topçu da “Valilik ve emniyet arkadaşlarımız darp ederek gözaltına aldı, kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Toplantıda son olarak Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut “Keşke bu müdahale suçlulara yapılmış olsaydı, biz alkış tutardık, keşke polisler Mali Suçları Araştırma Kurulu’yla beraber Kızılay yetkililerinin defterlerini inceleselerdi. Ama onlar hırsızları yolsuzları korumak için halkın üzerine saldırdılar bunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

XS
SM
MD
LG