Erişilebilirlik

KCK Türkiye'ye 1 Eylül'e kadar Süre Verdi


Kürt hareketi Türkiye üzerinde takvim baskısını arttırıyor. Geçtiğimiz gün Abdullah Öcalan’ı ziyaret eden kız kardeşi Fatma Öcalan ve dayısı Süleyman Arslan, PKK liderinin süreçten rahatsızlığını dile getirdiler. Arslan, Öcalan’la yaptıkları görüşmeyi özetlerken Öcalan'ın “barış süreci böyle olmaz. Böyle olursa ben elimi çekerim, burada oturur izlerim” dediğini aktardı.

Bu açıklamanın üzerinden 48 saat geçmeden bu kez KCK’nın yeni lideri Cemil Bayık, Türkiye’yi hızla demokratik adımlar atmaya çağırdı. Bir Kürt televizyonuna konuşan Bayık, “ 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül’e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil tasfiye ve katliam olacağı anlaşılacaktır. Elbette özgürlük hareketi ve Kürt halkı da tasfiyeye karşı kendini savunacaktır” dedi.

Öcalan’ın sekiz komisyon kurulmasını önerdiğini hatırlatan KCK Eş Başkanı şöyle konuştu: “Öcalan bu komisyonların oluşturulmasını ayrıca demokratikleşme ve çözüm için yasa tasarılarının Meclis’e sunulmasını istedi. Çözümün üçüncü aşamasına geçebilmek için ikinci aşamanın tamamlanması şart.”

Arınç: Çözüm istiyorsanız sabrımızı zorlamayın ve susun

Yeni Anayasa çalışmalarını hızlandırarak çözüm sürecinde adım atmaya çalışan hükümet ise PKK/KCK/BDP cenahından gelen açıklamalardan rahatsız oluyor. O cenahtan arka arkaya gelen bu sert açıklamalara Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘sabrımız zorlanmaktadır’ sözleriyle tepki gösterdi. Arınç, “her gün konuşuyorlar, aslında çok az konuşmaları lazım. Sinir uçlarımıza dokunmamaları lazım. Sinir uçlarımıza dokunarak bizim üzerimizde güç gösterisi yapmaları sabrımızı zorlamaktadır” dedi.

Çözüm sürecini destekleyenlerden süreci sabote etmemelerini isteyen Başbakan Yardımcısı, Barış ve Demokrasi Partisi’ni ‘sivri dilli açıklamalardan' uzaklaşmaları konusunda uyardı. Arınç, “Başta Demirtaş olmak üzere çok dikkatli olmaları lazım. Susmaları lazım. Sizin yaptığınız tahribatı örgüt bile yapmıyor” diye konuştu.

Demirtaş: Dağdaki PKK’lıların Türkiye’ye dönmesi için demokratikleşme şart

Arınç’ın susmasını istediği isimlerden BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise DHA’ya yaptığı açıklamada bazı gazetelerde yer alan ve Öcalan’a atfedilen ”sınır dışına çıkan örgüt mensupları silahsız olarak 15 Ekim’den itibaren Türkiye dönecek” haberini yalanladı.

Demirtaş, Öcalan’la yaptıkları son görüşmede PKK liderinin kendilerine Türkiye’de yasaların çıkması ve Türkiye’nin demokratikleşmesi halinde dağdaki silahlı PKK’lıların derhal dönebileceğini söylediğini aktardı.

BDP Eş Başkanı, 1 Öcalan tarafından 5 Ekim gibi bir tarihin telaffuz edilmediğini de belirtti.

Demirtaş: Gezi gerçek bir halk direnişi ve özgürlük arayışıdır

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Gezi Direnişi’yle ilgili sözlerine açıklık getirdi. CNN Türk’te katıldığı bir programda sözlerinin yanlış yorumlandığını söyleyen Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da Gezi Süreci’ne dair tavrını yazdı.

BDP lideri, "Gezi direnişiyle değil, 'bu halk hareketini askeri darbeye kadar götürebilir miyiz' diyenlerle aramıza mesafe koyduk. Ergenekon’dan medet umanlarla, askerleri göreve davet edenlerle mesafe koyduk. İlk günden bu yana demecimi çarpıtıp yayanlara şunu söyleyeyim: Gezi direnişi gerçek bir halk direnişi ve özgürlük arayışıdır. Özgürlük için direnen herkesin tam da yanındayız” dedi.
XS
SM
MD
LG