Erişilebilirlik

Tatar’a Londra'da Sözlü Taciz ve Engelleme Girişimi


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, İngiltere'nin başkenti Londra'daki King's College Üniversitesi’nde katılacağı konferans için üniversite yerleşkesine girişi bir grup tarafından engellenmek istendi.

Sosyal medyaya da yansıyan görüntülerde grubun ellerinde Yunanistan bayraklarıyla Tatar’ı taşıyan aracın üniversite yerleşkesine girişi sırasında sloganlar attıkları ve aracın önünü kestikleri görülüyor.

Olayın ardından üniversitede konferans veren Tatar sosyal medya hesabından “Rum ve Yunanlı gençlerin çirkin saldırı ve taşkınlığına, konferansı önlemek için her türlü girişimlerine rağmen biz konferansı gerçekleştirdik” diye yazdı.


Bu arada Türkiye’deki siyasetçilerden Tatar’a yönelik sözlü taciz ve engelleme girişimine tepki geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tatar’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti ve olayı kınadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’dan “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı gözlemci üyeliği başta olmak üzere artan görünürlüğünü hazmedemeyen Rumlar agresifleşmeye başladı. Londra’da saldırı girişimine maruz kalan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a geçmiş olsun dileklerimi ilettim. KKTC’nin her zaman yanındayız” diye yazdı.

"'Kıbrıs Rum’dur, Tatar’a ölüm' sloganı atan faşistlerin tavrını lanetliyoruz"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da saldırıyı kınadığını belirterek, “Bu ve benzeri provokatif eylemler, Kıbrıs Türk Halkının haklı davası için mücadelesini asla ve zerrece engelleyemeyecektir. Milli davamızda, Kıbrıs Türkü'yle dayanışma içinde olmaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından "Londra’da KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın konvoyunun önünü keserek 'Kıbrıs Rum’dur, Tatar’a ölüm' sloganı atan faşistlerin tavrını lanetliyoruz. İngiliz makamları Kıbrıs Türk Devleti’nin Cumhurbaşkanı olan Sayın Tatar’ın güvenliği konusunda azami titizliği göstermelidir" diye yazdı.

CHP İstanbul milletvekili, Türkiye’nin eski Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz de sosyal medyadan, “Londra’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı hedef alan saldırıyı kınıyor, Sayın Tatar’a geçmiş olsun diyoruz. Bu tür provakatif eylemlerin Kıbrıs konusunda çözüme yardımcı olmayacağı açıktır” dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Twitter hesaplarından Tatar’a geçmiş olsun dileklerini ileterek, olayı kınadı. BBP lideri Destici, İngiliz makamlarını olayla ilgili gereğini yapmaya çağırdı.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG