Erişilebilirlik

Komisyondan Trump'ın Vergi Beyanlarının Açıklanması Kararı


ABD Temsilciler Meclisi'nin ilgili komisyonu dün, vergi makamlarının, eski Başkan Donald Trump görevdeyken beyannamelerini düzgün bir şekilde incelemediği kararına vardı. Komisyon, Trump'ın kısmen düzeltilmiş vergi beyannamelerinin açıklanması için oylama yaptı.

Komisyon oylama sonucu, Trump'ın başkanlığa aday olduğu ve Beyaz Saray'da görev yaptığı 2015 ile 2021 yılları arasındaki vergi beyannamelerinin bir özetini yayınlama kararı aldı.

Komisyon Salı gecesi Trump'ın vergi beyanlarını bazı ayrıntılarını paylaştı. Buna göre Trump başkanlığının ilk 3 yılında 1,1 milyon dolar federal gelir vergisi ödedi, 2020'de ise geliri azaldığı ve kayıpları arttığı gerekçesiyle vergi ödemedi. Tam kapsamlı raporların gelecek günlerde açıklanması bekleniyor.

Komisyon ayrıca, ABD Vergi Dairesi‘nin (IRS) Trump'ın dört yıllık görev süresinin üç yılı boyunca vergi beyannamelerini denetlemeyerek kendi kurallarına uymadığını da söyledi.

Üyeler, Kongre'nin başkanlık denetim programını güçlendirmek için bir yasa çıkarması gerektiği görüşünü dile getirdi.

IRS, Reuters haber ajansının konuyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Komisyonun Demokrat başkanı Richard Neal, Trump'ın vergi beyannamelerinin düzeltilmiş bir özetinin birkaç gün içinde yayınlanacağını söyledi.

Cumhuriyetçiler Kongre ara seçimlerinin ardından Ocak ayında Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağlamadan önce Demokratlar'ın harekete geçmek için kısıtlı zamanı kalıyor.

Açıklanacak vergi beyanlarının, Trump'ın emlak varlıkları ile başkanlığı sırasındaki eylemleri arasındaki potansiyel çatışmaları veya o dönemde şirketlerinin kazandığı milyonlarca doların ne kadarının vergisini ödediğini aydınlatıp aydınlatmayacağı ise belirsiz.

Komisyonun en üst düzey Cumhuriyetçi üyesi Kevin Brady, gazetecilere bu iadelerin bir kısmının hala denetlenmekte olduğunu, bu nedenle Trump'ın ne kadar vergi borcu olduğunun net olmadığını söyledi.

Brady de komisyondaki diğer Cumhuriyetçiler gibi, kötü bir emsal oluşturabileceği gerekçesiyle vergi beyanlarının açıklanmasına karşı oy kullandı.

Trump, önceki başkan adaylarının aksine, servetinin ayrıntılarını ve emlak şirketi Trump Organizasyonu'nun faaliyetlerini gizli tutmaya çalıştığı için vergi beyannamelerini açıklamayı reddetmişti.

Trump, IRS'in vergi beyannamelerini incelemekte olduğunu bu nedenle bunları açıklayamayacağını söylemişti. Vergi uzmanları ise bunun geçerli bir mazeret olmadığı görüşünde.

Adayların vergi beyannamelerini açıklamaları yasal bir yükümlülük değil, ancak her iki partinin önceki başkan adayları bunu yıllardır gelenek olarak yapıyor.

Başkanlık koltuğunda 2017-2021 arasında oturan Trump, mali durumuyla ilgili mahkeme tanıklıkları ve basındaki haberlere göre birkaç yıl içinde yüz milyonlarca dolarlık geliri dengelemek için ağır kayıplar bildirdi. Bu da çok az vergi ödemesine izin verdi.

Trump Organizasyonu, 6 Aralık'ta New York'ta vergi yetkililerini kandırmak için 15 yıllık bir plan yapmaktan suçlu bulunmuştu.

Şirket, 1,6 milyon dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya, ancak Trump'ın kendisi kişisel olarak sorumlu değil.

Trump, davanın siyasi amaçlı olduğunu ve şirketin temyize gideceğini söylüyor.

Trump New York'taki bir diğer davada ise varlıklarının değerini yapay olarak şişirmekle suçlanıyor.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG