Erişilebilirlik

Komutana Şeriat İşlemedi


Suriye haber ajansı ARA’nın yerel kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, IŞİD’in önde gelen komutanlarından biri olan tecavüzcü Ebu Zeyd el-Cezravi, olayın ortaya çıkmasından sonra Irak’a gönderildi. IŞİD, eşcinselleri binaların tepesinden aşağı atarak cezalandırıyor. Eğer, aşağı atılan eşcinsel ölmezse, infazı izlemek için aşağıda biriken kalabalık idam cezasına çarptırılan kişiyi taşlayarak öldürüyor.

IŞİD Komutanı Ebu Zeyd el-Cezravi’nin neden ceza almadığı ve neden Irak’a gönderildiği anlaşılabilmiş değil. Afganistan’ı beş yıl kadar yöneten Taleban, eşcinsel olanları üzerlerine duvar yıkarak öldürürdü.

23 İslam ülkesinde eşcinsellik idam, hapis veya kırbaçla cezalandırılıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı İslam ülkesinde ise eşcinsellik suç sayılmıyor. İslami kurallara göre, cinsellik ihtiyaç olarak görülüyor, ancak bunun karşılanmasının meşru yollardan olması gerekiyor. Bu nedenle, hem zina hem de eşcinsellik meşru sayılmıyor. İslam hukukçuları her ikisini de “açık bir hayasızlık ve çirkin davranış” olarak yorumluyor.

IŞİD, Suriye ve Irak’ta toplamı İngiltere’den daha büyük olan bir kara parçasının kontrolunu elinde bulunduruyor.

XS
SM
MD
LG