Erişilebilirlik

‘Komutanların Görevi Bırakmasıyla Başlayan Kriz Daha Sonlanmadı’


‘Komutanların Görevi Bırakmasıyla Başlayan Kriz Daha Sonlanmadı’

Başta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinden 3 komutanın görevlerinden ayrılmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en sıkıntılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yapıldı.

Peki komutanların görevlerini bırakmasıyla başlayan krizde nereye gelindi? Koşaner’in veda mesajındaki satır araları nasıl okunabilir? Amerika’nın Sesi bu konuyu Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Caşın’la konuştu.

Prof. Dr. Caşın, yaşananları “olağanüstü bir kriz” olarak yorumluyor ve “Demokrasinin koşulları içerisinde kriz daha büyümeden Orgeneral Koşaner ve ona bağlı komutanların istifasıyla neticelendi” diyor.

‘Kriz Daha Sonlanmadı’

“Org. Koşaner’in veda mesajını iyi okumak lazım” diyen Prof. Dr. Caşın, “Krizin henüz sonlandığını düşünmüyorum. Bir müddet daha sürer” şeklinde konuşuyor.

Prof. Dr. Caşın, Koşaner’in vedasında yargıda tıkanıklığın aşılamaması konusuna vurgu yaptığını hatırlatıyor.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Caşın, “Krizin daha da büyümemesi ve demokrasinin işlerliği içinde yürütme ile Silahlı Kuvvetler arasında yargının getirmiş olduğu bu tıkanıklığın aşılamaması neticesinde yapılabilecek en demokratik hareket” sözleriyle değerlendiriyor komutanların istifasını.

Türk Kamuoyu Vicdanında Rahatsızlık

Prof. Dr. Mesut Caşın, hükümetin de bu durumu en kısa sürede ele alacağına inanıyor. “Sıkıntının süratle aşılması gerekiyor” diyen Caşın, 30 Ağustos’un Zafer Bayramı olduğunu hatırlatıyor ve bu sıkıntının aşılmasının Türk kamuoyu vicdanında da rahatlama getireceğini vurguluyor.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Caşın’ın Selin Süer Ünlü’ye yaptığı açıklamaların tamamını aşağıdaki ses dosyasında dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG