Erişilebilirlik

Kongre İstihbarat Komisyonu Bir Sonraki Adımı Belirlemeye Çalışıyor


Komisyonun Başkanı Cumhuriyetçi Devin Nunes’in önceki gün diğer komisyon üyeleriyle konuşmadan konuyla ilgili açıklamalarda bulunması tartışma yaratmıştı

Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası döneminde eski Başkan Barack Obama’nın kendisini dinlettiği yolundaki iddialarını soruşturan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu kapalı kapılar arkasında toplandı.

Komisyonun Başkanı Cumhuriyetçi Devin Nunes’in önceki gün diğer komisyon üyeleriyle konuşmadan konuyla ilgili açıklamalarda bulunması tartışma yaratmıştı. Nunes, Çarşamba günü, Kasım seçimlerinden Başkan’ın görevi devraldığı Ocak ayına kadarki sürede Trump’ın yardımcılarının yabancı yetkililerle görüşmelerinin takibe alınmış olabileceğini açıklamıştı.

Nunes, komisyonun diğer 21 üyesini bilgilendirmeden Başkan Trump ve medyaya bu bilgiyi vermişti.

Komisyonun toplantısına girerken Nunes, dünkü basın açıklamasını ve Trump’a Beyaz Saray’da verdiği brifingi sağduyusuna dayanarak yaptığını söyledi. Nunes, Trump’ı kendisinin aradığını ve Beyaz Saray’a davet ettiğini kaydetti.

Bugünkü oturumun ardından komisyonun Demokrat üyesi Jackie Speier, Nunes’un bilgiyi tek taraflı olarak paylaşmasından dolayı özür dilediğini kaydetti.

Görüşmeden önce Nunes, Beyaz Saray’ın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’nin komisyondaki ifadesinin önemini azaltmak için belgelerin dağıtılmasını organize edip-etmediği yönündeki soruya net yanıt vermedi.

Comey, ifadesinde Obama’nın seçimden önce Trump’ı dinlettiğine dair bir bilgi olmadığını kaydetmişti.

Nunes, belgeleri kendisine veren kaynağı açıklamadı.

Trump ile görüşmesinden sonra Nunes, “Belgelerden anladığım bir çeşit istihbarat faaliyeti olduğuydu, belki yasal bir faaliyet, ancak doğru mu bilmiyorum, Amerikan halkı benim okuduklarımı okusa rahatsız olurdu diye düşünüyorum,” dedi.

Nunes’un açıklamaları Trump’ın söylediklerini doğrulamasa da Trump’ın kendisi dinleme iddialarının kabul gördüğüne inanıyor.

Kongre İstihbarat Komisyonu’ndaki en kıdemli Demokrat Adam Schiff’e göre Nunes’un tek başına basın açıklaması yapması ve ardından da Trump’ı bilgilendirmek için Beyaz Saray’a gitmesi, komisyonun çalışmalarına gölge düşürdü. Schiff, bu yüzden konunun bağımsız bir komisyon tarafından soruşturulması çağrısını yaptı.

Schiff, “Eğer Komisyon Başkanı (Nunes) kendi komisyonuna gitmektense, Beyaz Saray’a gidecekse bu soruşturmayı sürdürmenin anlamı yok,” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Nunes’un hareketlerini “garip” olarak niteledi. McCain de, çeşitli dinleme iddiaları ve yardımcılarının Trump’ın seçimi kazanması için Rus yetkililerle işbirliği yapıp yapmadıklarının araştırılması için özel bir komisyon kurulması çağrısı yaptı.

McCain, “Bu garip bir durum, Komisyon’un bir adım ileri-bir adım geri hali yüzünden Amerikan halkı Kongre’nin bunu tek başına ele alabileceğini düşünmüyor,” dedi.

Comey, FBI’ın Trump yetkililerinin Ruslarla seçim kampanyası sırasında Trump’ın kazanması için işbirliği yapıp-yapmadığını araştırdığını söylemişti.

Senato İstihbarat Komisyonu da ayrıca Rusya’nın Trump’ı desteklemek adına seçime müdahil olup-olmadığını araştırıyor.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG