Erişilebilirlik

Çavuşoğlu: “Konsoloslukların Kapatılması Maksatlı"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen haftadan bu yana bazı Batı ülkelerinin güvenlik uyarıları yayınlamaları ve konsolosluklarını kapatmalarının maksatlı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, bu konudaki görüşlerini ve “terör örgütlerinin sinsi gündemine hizmet etmemeleri gerektiğini” dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan 9 Büyükelçiye ilettiklerini kaydetti. ABD, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara büyükelçileri dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de temaslarda bulunan Arjantin Dışişleri Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ile biraraya geldi.

Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nde düzenlenen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu’na bazı Batı ülkelerinin son dönemde yayınladıkları güvenlik uyarılarına ve konsolosluklarını kapatma kararlarına ilişkin görüşleri soruldu.

İçişleri Bakanlığı ve istihbarata sorduklarında olası bir terör tehdidine yönelik kendileriyle bilgi paylaşımında bulunulmadığını ilettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Peki siz kapattınız, böyle bir tehdit var. Bu saldırıya dönüştüğü zaman ne olacak? Sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz? Burada aslında bu açıklamaların ve bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken bizimle detayları paylaşmadan önce bu adımları atmaları maksatlıdır.”

"Dostluğa da müttefikliğe de sığmaz"

Kapatmaların maksatlı olduğu konusundaki görüşlerini dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan büyükelçilere ilettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, dün akşam Hollanda Dışişleri Bakanı'yla da görüştüğünü söyledi.

“Türkiye’de terör tehdidi var, Türkiye istikrarsız imajı vermek istiyorlarsa, dostluğa da sığmaz, müttefikliğe de sığmaz” diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele hele seçim öncesi AK Parti iktidarını, Cumhurbaşkanlığı iktidarını, bizleri zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor, bunun onlara bir faydası yok, amaçlarına hizmet etmez. O yüzden biraz dürüstlük, biraz samimiyet bekliyoruz. Büyükelçilere, terör örgütlerinin sinsi gündemine hizmet etmemeleri gerektiğini söyledik dün. Bu mesajı verdik.”

"Gerekli uyarıları yaptık"

Yabancı terör örgütleriyle en çok mücadele eden ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, diğer taraftan Kuran yakma olaylarının ardından İçişleri Bakanlığı’nın bazı ülkelerin misyonlarına yönelik güvenlik tedbirlerinin arttığını anlattı.

Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin gerekli tedbirleri aldığını ve bu konuda hassas olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ama bu hadiseyle hiç ilgisi olmayan bazı Avrupa ülkeleri de kapatıyorlar. Bazı ülkelerin diğerlerine, siz de kapatın dediğini de biliyoruz. Bizim elimizde bu tür bilgiler var. Bu açıklamalar ve kapatma eylemleri maksatlıdır. Biz de gerekli uyarıları yaptık. Bundan sonra eğer somut bilgi ve belge paylaşmadan bu tür yöntemlere giderlerse, bizim de ilave bunlara yönelik atacağımız adımlar olacaktır. Bu mesajı da kendilerine dün verdik.”

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG