Erişilebilirlik

FETÖ Operasyonunda Onlarca Gözaltı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde görevli 72 akademisyen ve idari personel hakkında gözaltı kararı verdi.

İstanbul polisinin dün başlattığı operasyonda gidilen adreslerde bulunan 47 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan akademisyenlerden biri Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Koray Çalışkan’dı.

Bir dönem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na danışmanlık yapmış olan Doçent Çalışkan, 1 Kasım 2015 Seçimleri öncesi CHP’den aday olmak için üniversiteden ayrılmış ancak aday gösterilmeyince görevine geri dönmüştü.

Birgün ve Radikal gazetelerinde köşe yazarlığı yapmış olan Koray Çalışkan’ın gözaltına alındığını kamuoyuna duyuran CHP İstanbul milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesinin henüz neyle suçlandığının bilinmediğini söyledi.

CHP’li Salıcı: Dosyada gizlilik kararı var, suçlamaları sorgu sonrası öğreneceğiz

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren Salıcı, “Dünden bugüne elimizde fazla bir bilgi yok. Henüz ifadesi alınmış değil. Yarın ya da Perşembe günü sorgusunun olmasını bekliyoruz. Dosyada gizlilik kararı olduğundan neyle suçlandığını bilmiyoruz. Detayları ancak sorgusunun alınmasıyla öğrenebileceğiz” dedi.

Şu ana kadar Çalışkan’ı FETÖ ile ilişkilendiren Sabah gazetesi haberinden başka bilgi olmadığını belirten CHP milletvekili, bu suçlamalarının kabul edilemeyeceği görüşünde.

Salıcı, “Koray Çalışkan’ı FETÖ ile suçlamayı zul sayarım. Uyduruk deliller ve iddialarla insanların hayatlarına kast ediyorlar ama bu yol bir yere varmaz. Umarım adalet yürüyüşünden yükselen adalet çığlığı yerini bulur” dedi.

Oğuz Kaan Salıcı’nın “morali yerinde” dediği Koray Çalışkan’ın avukatlığını Sezer Çalışkan üstleniyor.

Koray Çalışkan dışında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Selim Şeker ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Öğrenim Merkezi Müdür Taner Atabarut ile birlikte beş idari personelin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Kapatılan İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Hamit Okur ile çok sayıda öğretim üyesinin gözaltına alındığı ifade ediliyor.

FETÖ operasyonunda bugün 52 kişi gözaltına alındı

FETÖ iddiasıyla yapılan operasyonlara Salı günü de devam edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun, FETÖ’nün bilişim yapılanmasına yönelik başlattığı soruşturma kapsamında, aralarında eski TÜBİTAK, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Sürat Bilişim AŞ’de yönetici ve teknik personelinin de bulunduğu 105 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Örgütün şifreli haberleşme programı olduğu belirtilen “ByLock”u kullandığı iddia edilen kişilerden 52’si İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin İstanbul merkezli 8 ilde yaptığı operasyonda gözaltına alındı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG