Erişilebilirlik

Kosovalı Sırplar Referandumda Oy Kullanıyor


Kosovalı Sırplar Referandumda Oy Kullanıyor

Sırp azınlığın çoğunluktaki Arnavutların yönetimini tanıyıp tanınamaması referandum sonucuna bağlı

Sırp azınlığın çoğunluktaki Arnavutların yönetimini tanıyıp tanınamaması referandum sonucuna bağlı.

Bugün başlayan ve yarın sona erecek olan referandumda 35,000 Sırp seçmen oy kullanacak.

Kesin sonuçlar gerçi gelecek hafta belli olacak ama Sırpların Priştine’de Arnavut yönetimi olağanüstü bir çoğunlukla reddetmeleri bekleniyor.

Bir zamanlar Belgrad hükümetine bağlı özerk bir bölge olan Kosova, Sırbistan’la savaştan sonra bağımsızlığını ilan etmişti. Aralarında Türkiye ve Amerika’nın da bulunduğu onlarca ülke 4 yıldır Kosova’yı bağımsız devlet olarak tanıyor.

Ancak Sırbistan ve Kosovalı Sırplar yasal olmadığı gerekçesiyle bağımsızlığı şiddetle reddediyor.

Yaklaşık 3 milyon nüfuslu Arnavutluk’ta nüfusun yüzde 95’ini Arnavutlar, yüzde 3’ünü Rumlar, yüzde 2’sini ise Roma, Makedon, Bulgar ve Sırplar oluşturuyor. Din konusunda ise nüfusun yüzde 70’i Müslüman, yüzde 20’si Arnavut Ortodoks, yüzde 19’u ise Katolik.

Sırbistan sınırına komşu bölgelerde yaşayan etnik Sırplar Priştine hükümetini tanımayı reddediyor, Sırbistan’la birleşmek istiyor.

Avrupa Birliği ise Belgrad hükümetine Kosova’daki soydaşlarını yatıştırması için hem baskı yapıyor hem de üyelik için sınırındaki gerginliğin giderilmesini şart koşuyor.

Belgrad hükümeti referandumu önlemeye çalışmış, etnik Sırpları AB üyeliğini engelleyerek bölgeyi yoksulluğa mahkûm etmekle suçlamıştı.

Etnik Sırplarla Arnavutlar arasında çatışma çıkmasını engellemek için bölgede NATO barış gücü birlikleri görev yapıyor.

XS
SM
MD
LG