Erişilebilirlik

Kral 3. Charles’tan Paris’te “politik” mesaj: “İki ülke ilişkilerini güçlendirmek için her şeyi yapmaya hazırım”


Kral Charles, gezisinin ikinci gününe, sabah saatlerinde Fransız Senatosu’nda, parlamenterlere hitap ederek başladı.
Kral Charles, gezisinin ikinci gününe, sabah saatlerinde Fransız Senatosu’nda, parlamenterlere hitap ederek başladı.

İngiltere Kralı 3. Charles, Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği 3 günlük resmi ziyaretinde, İngiliz Kraliyet teamüllerinde bugüne kadar görülmeyen bir üslup ve tarz sergileyerek “politik mesajlar” verdi.

Kral Charles, İngiltere ile Fransa arasındaki "temel ilişkiyi güçlendirmek" için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi ve Fransız parlamenterlerden de bu konuda kendisine yardım etmelerini istedi.

İngiltere Kralı, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya desteğin sürmesi çağrısı yaptı.

İngiliz Rishi Sunak hükümetinin de içinde olduğu, çevre konusundaki taahhütlerini tutmayan hükümetleri eleştiren Kral Charles, Fransa ile bu alanda da işbirliğini arttırmayı önerdi.

Kral 3. Charles ve eşi Konsort Kraliçe Camilla, Fransa’ya yaptığı resmi gezisinde, annesi 2. Elizabeth’ten farklı bir portre çizdi. Kraliyet çifti, hem Macron çiftiyle, hem de kendisini selamlamaya gelen halkla daha yakın temasa geçmeyi tercih etti.

Gezi boyunca, Cumhurbaşkanı Macron’un eli sürekli Kral Charles’ın omzuna ve sırtına dokundu.

Kral Charles’ın eşi Konsort Kraliçe Camilla da, gençler ve Brigitte Macron ile tenis oynayarak ve halkla el sıkışarak “daha yakın ve modern” bir tablo çizdi. Sıcak ve yakın davranışlarıyla Fransız medyasını ve halkını şaşırtan Kral Charles, Senato’da parlamenterler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Fransız-İngiliz dostluğu

Kral Charles, gezisinin ikinci gününe, sabah saatlerinde Fransız Senatosu’nda, parlamenterlere hitap ederek başladı. Senato’da, Kraliçe Elizabeth’ten önemli bir fark daha sergileyen Kral Charles, “son derece politik bir konuşma” yaparak, kraliyet ailesinin hükümetin alanına girmeme” konusundaki hassasiyetine de son verdi.

Charles, ziyaretinin ikinci gününde Senato'da Fransız parlamenterlere yaptığı konuşmada, "İngitere ile Fransa arasındaki hayati ilişkiyi güçlendirmek için, tüm gücünü kullanarak, elinden gelen her şeyi yapacağına" söz verdi. İngiltere Kralı, parlamenterlerden de bu konuda kendisine yardım etmelerini istedi.

Konuşmasının büyük bölümünü “İngiliz aksanıyla da olsa” kusursuz bir teknikle Fransızca yapan Kral Charles’ın, "İngiltere her zaman Fransa'nın en yakın müttefiklerinden biri olacaktır ve birlikte potansiyelimiz sınırsızdır" sözleri büyük alkış aldı.

Kendi hükümetini de eleştirdi

Kişisel ilgi alanı olan iklim ve biyolojik çeşitlilik konusunda “yeni bir Fransız-İngiliz anlayışı ve anlaşması” öneren 3. Charles’ın, isim vermeden bu konuda Rishi Sunak hükümetini dahi eleştirmesi dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın dün, “iklim politikasına ilişkin bazı hayati önlemlerin ertelendiğini” açıklamasına karşın Kral Charles, “iklim sorununun artık ertelenemeyecek kadar hayati bir noktaya ulaştığını” söyledi.

Konuşmasında, Ukrayna ve Rusya savaşına da değinen İngiltere Kralı, Polonya’nın “Ukrayna’ya artık silah vermeyeceğiz” açıklamasının yarattığı sarsıntının gölgesinde, Londra ve Paris'in Ukrayna'yı destekleme konusundaki "sarsılmaz kararlılığını" da vurguladı. Kral, Rusya'nın Ukrayna'ya ve Avrupa kıtasına yönelik "haksız saldırısını" kınadı, "Ukrayna'nın zafer kazanacağı ve özgürlüklerimizin galip geleceği yönündeki kararlılığımızda hiçbir tereddüt yok" dedi.

Kral 3. Charles, geçtiğimiz yıl, annesi, Kraliçe Elizabeth öldüğünde, “ailesinin ve kendisinin Fransa'nın her yerinde dile getirilen anmalardan çok duygulandıklarını” belirterek, "Bu sabah, Millet Meclisi ve Senato başkanlarınızın bu vesileyle yazdıkları çok dokunaklı taziye sözlerini yeniden okudum. Bu sözlerin benim ve ailem için anlamını size anlatamam. Size yalnızca teşekkür edebilirim. Böylesine üzüntülü bir dönemde bize ve halkımıza gösterdiğiniz büyük nezaket için Fransa halkına teşekkür ederiz" diye konuştu.

Senato’ya girişinde ayakta alkışlanan 3. Charles, konuşmasını bitirdiğinde de dakikalarca ayakta alkışlanarak uğurlandı.

Kraliçe Camilla masa tenisi oynadı

Kral Senato’da politik bir konuşma yaparken, Konsort Kraliçe Camilla ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron da, Fransa Milli Kütüphanesi'nde yazarlarla buluşarak, “Fransız-İngiliz Edebiyat Ödülü”nü başlattılar.

Kral ve eşi daha sonra, ülkenin en yoksul banliyösü olan Saint Denis’de derneklerle “gençlere iş olanakları” temalı bir toplantıya katıldı. Ardından çift yine aynı banliyöde gençleri spora özendiren bir kulübe giderek, çocuklarla sohbet etti. Konsort Kraliçe Camilla, burada genç bir sporcu ve Brigitte Macron ile masa tenisi oynadı.

İngiliz Kral III. Charles'ın eşi Kraliçe Camilla Fransa ziyaretinde masa tenisi oynadı
İngiliz Kral III. Charles'ın eşi Kraliçe Camilla Fransa ziyaretinde masa tenisi oynadı
Notre Dame ziyareti

Windsor Sarayı’nın alevler içinde yanmasına tanık olan Kral Charles, tahta kulesi yanan katedralin 4 yıldır süren restorasyon çalışmalarını yerinde görmek üzere tarihi Notre-Dame Katedrali’ni ziyaret etti. Kral Charles, Notre Dame’ı tümüyle yanarak yıkılmaktan kurtaran itfaiye erleriyle görüştü, restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Charles ve Macron, katedralde çalışan ve ikinci kattan bağırarak kendisini selamlayan işçilere de “el sallayarak” yanıt verdi.

Prens Charles, Macron ile ziyaret ettiği Doğa Tarihi Müzesi’nde bir kez daha “çevre ve iklim” konusuna değindi. Kral ve eşi, ziyaretlerinin ikinci gününü, Elysee Sarayı’nda gayri resmi akşam yemeğinde noktaladı.

İngiliz Kraliyet ailesinin resmi ziyaretin üçüncü ve son günü Bordeaux kentine giderek, geçtiğimiz yıl büyük yangınlara sahne olan kentte, yeniden doğanın korunması ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda mesajlar verecek. Kral Charles, 40 bine yakın İngiliz’in yaşadığı kentte, İngilizler’le biraraya gelecek, Bordeaux şarap bağlarını gezerek gezisini noktalayacak.

Forum

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG