Erişilebilirlik

Küresel Petrol Üretiminde Günlük 500 Bin Varillik Kesinti


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki bir grup petrol üreticisi ülkenin, arz fazlasını önlemek amacıyla son on yılın en büyük üretim kesintisine gitti.

OPEC ve OPEC dışı ülkeler, günlük petrol üretimini 500 bin varil daha azaltma kararı aldı.

Viyana’da Perşembe günü toplanan OPEC üyelerinin ortak kararı OPEC+ olarak bilinen Rusya ve diğer üreticilerle bir araya geldiği Cuma günkü toplantıda kesinleşti.

OPEC ve müttefikleri hali hazırda günde 1 milyon 200 bin varil olan petrol arzı kesintilerini günde 500 bin varil artırmak konusunda anlaştı.

Kesinti 2020'nin ilk üç ayı için

Günde 1,7 milyon varil kısıntı küresel üretimin yüzde 1,7’sine denk geliyor. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, rafine ürünlere ve ham petrole düşük mevsimsel talep nedeniyle ilk çeyrekte arz fazlası riski öngördüklerini kaydetti.

Novak, kesintilerin 2020’nin ilk çeyreği boyunca devam edeceğini söyledi. Bu, kısıntıları 2020’nin Haziran ya da Aralık ayına kadar devam ettirmeyi uman bazı OPEC bakanlarının planladığından daha kısa süreli bir takvime işaret ediyor.

OPEC’in kararları petrol fiyatlarının geçen yıl boyunca varil başına 50-75 dolar arasında kalmasını sağlamıştı. Bu son kararla birlikte petrol fiyatları da arttı. Brent petrolün fiyatı yüzde iki artarak varil başına 64.59 dolardan işlem görmeye başladı.

OPEC+ ülkeleri 2017’den bu yana üretimde gönüllü olarak kısıtlamaya gidiyor. Amaç dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelen ABD’nin üretim fazlasının önüne geçmek.

Washington’un OPEC üyeleri İran ve Venezuela’yı yaptırımlarla hedef alması üretim kısıntısının daha da derin olmasına neden oluyor.

OPEC üyesi olmayan Rusya, soğuk kış aylarında üretimi azaltmanın petrol sahalarına zarar vereceği görüşünde. Suudi Arabistan ise petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi bütçe gelirini arttıracağı için kısıntıya daha sıcak bakıyor.

OPEC’in kararları geçmişte ABD Başkanı Donald Trump’tan tepki görse de Trump son aylarda OPEC hakkında fazla yorumda bulunmadı. Ancak bu durumun benzin ve mazot fiyatlarının Kasım 2020 seçimleri öncesinde yükselmesi halinde değişebileceği yorumu yapılıyor.

XS
SM
MD
LG