Erişilebilirlik

Kürt Basınına 6 İlde Operasyon


DİYARBAKIR - HDP'ye yakın Kürt medya kurumları Mezopotamya Ajansı ve Jin News’e yönelik 6 ilde düzenlenen operasyonda, şimdiye kadar 11 gazeteci gözaltına alındı. Baskın yapılan bürolardaki çok sayıda dijital materyale ve belgeye ise el konuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de Mezopotamya Ajansı ve Jin News bürolarına ve çalışanların evlerine eş zamanlı baskın yapıldı.

Diyarbakır’da Mezopotamya Ajansı muhabiri Selman Güzelyüz ile Jinnews muhabirleri Habibe Eren ve Derya Ren gözaltına alındı. Üç şüphelinin evlerine yapılan aramalarda birçok kitaba el konuldu. Derya Ren'in başka bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Avukatları operasyon gerekçesini öğrenmek ve müvekkilleriyle görüşmek üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne gitti.

İstanbul’daki operasyonda ise Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, evinden gözaltına alınarak Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ankara’da ise hem Mezopotamya Ajansı’nın bürosuna hem de çalışanların evlerine baskın yapıldı. Muhabirler Zemo Ağgöz ve Berivan Altan gözaltına alınırken, aramaların sürdüğü belirtildi. Büro ve evlerde bulunan bilgisayarlara da el konuldu.

Van'daki operasyonda Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan operasyonda ise Öznur Değer gözaltına alındı.

Aynı soruşturma kapsamında Şanlıurfa’da da operasyon yapıldı. Şanlıurfa’da da Emrullah Acar ile Ceylan Şahinli gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalarda tüm bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinalarına el konuldu.

Kürt medyasına yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, 8 Haziran’da gözaltına alınan 20 gazeteciden 16’sı tutuklanmıştı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nden kınama

Bu arada Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, yapılan operasyonu kınadı. Dernekten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ne yazık ki güne yine ev baskınlarıyla uyandık. Ankara merkezli 6 ilde gazetecilerin evleri basıldı. Derneğimizin üyeleri olan Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirleri, sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındı. MA Ankara bürosu da operasyon kapsamında basıldı. Baskınlarda şu ana kadar 11 gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazetecilerin soruşturması hakkında 24 saat kısıtlama kararı verildi. Gazeteciler gözaltı sırasında yere yatırıldı, ters kelepçeli halde bekletildi ve kendilerine silah doğrultuldu.

Gazetecileri susturmaya yönelik bu operasyonu kınıyoruz. Özgür basın bu saldırılarla yılmayacak, gerçekler karanlıkta kalmayacak.”

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG