Erişilebilirlik

Suriye'nin Kürt kontrolündeki kuzeydoğusunda İHA saldırısı


Arşiv foto
Arşiv foto

Bir Türk İHA'sının, Suriye'nin Kürt kontrolündeki kuzeydoğusunda bir otomobile saldırdığı bildirildi. Reuters haber ajansının tıp ve güvenlik kaynaklarıyla yerel bir medya kuruluşuna dayandırdığı haberine göre otomobilin sürücüsü hayatını kaybederken yanında seyahat eden bir gazeteci yaralandı.

Savunma Bakanlığı'ndan Reuters haber ajansının konuya ilişkin açıklama talebine henüz yanıt gelmedi.

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt yetkililerin basın ofisi, dün geç saatlerde, bir Türk İHA'sının “gazetecileri taşıyan bir otomobili hedef aldığını” bildirdi. Olayda ölen ya da yaralanan olduğuna ilişkin bir ayrıntı yer almadı.

Ancak yerel televizyon kanalı Jin TV, Türk İHA saldırısının kanalın şoförünün ölümüne yol açtığını, bir muhabirinse ağır yaralandığını bildirdi. Suriye'nin kuzeydoğusunda bir tıp kaynağıyla bir güvenlik kaynağı da şoförün öldüğünü kaydetti.

Türkiye, YPG'yi ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt özerk bölgesini PKK'yla bağlantılı olmakla suçluyor. YPG yetkilileri, PKK'dan ayrı faaliyet gösterdiğini kaydediyor.

Türkiye, Kürt militanları hedef almak için top ve insansız hava araçları kullanıyor. Suriye'nin kuzeydoğusundaki yerel yetkililer, saldırıların sivil yetkilileri de hedef aldığını kaydediyor.

Bu durum, Suriye'de IŞİD'le mücadele için Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ve YPG'yle müttefik olan Amerika'yla Türkiye arasında gerginliğe yol açıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke içinde 175'inci sırada yer alan Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana 270'den fazla gazetecinin öldürüldüğü bildiriliyor.

Forum

XS
SM
MD
LG