Erişilebilirlik

Kürt Siyasetçilere İki Ceza Bir Tahliye


Çeşitli suçlardan hakim karşısına çıkan Kürt siyasetçilerden bazıları ceza aldı bazıları tahliye edildi. HDP Milletvekilleri Çağlar Demirel ve Abdullah Zeydan hapis cezasına çarptırıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Fırat Anlı ise tahliye edildi.

İlk mahkümiyet kararı HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, hakkında verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında geçen yıl 13 Aralık günü tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel'in 'Terör örgütüne üye olmak', 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama' suçlarından hakkında dava açılan Demirel, Diyarbakır’da hakim karşısına çıktı. 10 ile 23 yıl arasında hapis istemiyle yargılanan Demirel, tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevi'nden görüntülü sistemle duruşmaya katıldı. Duruşmada ilk sözü alan savcı, Demirel’in cezalandırılmasını istedi. Demirel'in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir'in, bilirkişi raporuna karşı süre istemi, yargılamanın genişletilmesi talebi ve müvekkilinin duruşmaya getirilmesi talebi, mahkemece reddedildi. Mahkeme heyeti Demirel’i, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Demirel'i 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' suçundan beraat ettiren mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HDP Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan da bugün yargılanan Kürt siyasetçiler arasındaydı. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan, hakkında 'terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Zeydan’ın yargılanmasına devam edildi. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Zeydan’ın davası güvenlik nedeniyle Diyarbakır'a nakledilmişti. Zeydan Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, görüntülü sistemle katılmak istemediği için çıkmadı.

Duruşmada ilk sözü alan savcı, Zeydan’ın cezalandırılmasını istedi. Daha sonra söz hakkı verilen Zeydan'ın avukatları, yargılamanın genişletilmesini ve savcının esas hakkındaki görüşüne karşı savunma hazırlamak üzere süre istedi. Ancak mahkeme bu talebi kabul etmeyince, avukatlar dosyadan çekilerek mahkeme salonunu terk etti.

Avukatların yokluğunda kararı açıklayan mahkeme, Zeydan'ı 'Terör örgütüne yardım etme' ve "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözü nedeniyle 'Terör örgütü propagandası yapma' suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Zeydan'ı 'Suçu ve suçluyu övme' ve 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' suçlarından beraat ettiren mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşmayı izleyen HDP milletvekilleri karara tepki gösterdi. Kararı değerlendiren HDP Milletvekili İmam Taşçıer hukuk skandalı yaşandığını belirterek, "Milletvekili arkadaşlarımıza savunma hakkı dahi verilmedi. AKP Genel Başkanı, 'Yılsonuna kadar bu davaları kapatın' yani 'Büyük cezalar verin' dedi. Eş Genel Başkanımıza 'terörist' ifadesini kullandı. Bunu diyen bir Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı bunu dediği zaman direkt olarak bütün mahkemeleri etkiler. Avukatların savunma ve ek süre hakkı istemesine rağmen mahkeme tarafından verilmedi, bunun üzerine avukatlar dosyadan çekildi. Mahkeme de avukatların çekilmesini hiç umursamadan yine cezalarını verdi. Demek ki aldıkları emirlere göre bugün cezalar verilecekti. Bizim amacımız Kürtlerin hak ve özgürlük taleplerini, Türkiye’de herkesin demokrasi ve özgürlük içinde yaşama taleplerini karşılamaktır. Biz hiçbir zaman hiçbir şekilde demokratik siyasetin dışına çıkmadık. Milletvekili basına konuşamıyorsa, halka hitap edemiyorsa o zaman neden milletvekilliği yapıyor?" dedi.

Hapis cezalarının ardından öğleden sonra bir tahliye haberi geldi. Yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Fırat Anlı tahliye edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Ekim'de tutuklanan Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı Fırat Anlı'nın da aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 51 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede Anlı için, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs', 'Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme suçlarına yardım etme', 'Örgüt üyesi olmak' ve 9 kez 'Örgüt propagandası yapmak' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 121 yıla kadar hapis cezası istendi. Dosyadaki diğer 50 şüpheli hakkında da 5 yıldan, ağırlaştırılmış ömür boyuna kadar değişik oranlarda hapis cezaları istendi.

Bugün Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde üçüncü kez hakim karşısına çıkan sanıklardan Eski Eş Başkan Anlı tahliye edildi.

XS
SM
MD
LG