Erişilebilirlik

Kürt siyaseti yine “Seni Başkan yaptırmayacağız” dedi


,
,

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yerine seçime giren Yeşil Sol Parti milletvekilleri, Diyarbakır’da düzenledikleri basın toplantısında Kürtler'i, Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermemeye çağırdı.

Milletvekillerinden Ceylan Akça, dönemin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 2015 seçimlerinde söylediği “Seni Başkan yaptırmayacağız” sloganını tekrarladı.

HDP yöneticileri ile Yeşil Sol Parti milletvekillerinin katıldığı toplantıda, 14 Mayıs’ta yapılan milletvekilliği seçimlerinin sonuçları değerlendirildi.

Toplantıda ilk sözü alan HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, seçim sonuçlarının şüpheli olduğunu savundu. Seçimde yapılan usulsüzlüklerin çok azının açığa çıktığını kaydeden Ceylan, seçim öncesi yapılan operasyonların da sandık güvenliğini olumsuz etkilediğini söyledi.

"Elimizde hala faşizmi durdurma imkanı var"

Seçimin operasyondan sonra yapıldığına dikkat çeken Ceylan, “Seçim gözlemciliği, sandık güvenliği topluma hakikatleri göstermek için önemlidir. Bu nedenle bu gerçeği toplumla paylaşmasınlar, hırsızlıklarını, usulsüzlüklerin tespit edip, toplumla paylaşmasınlar diye onlarca basın çalışanı gözaltına alındı, tutuklandı. Sandık güvenliği için ikinci ayak olan hukukçulara bir operasyon yaptılar. Sandık güvenliğinin ortadan kaldırılması için çok sayıda hukukçu ve avukatı gözaltına aldılar. AKP ve MHP’nin pervasızlığı bu süreçte sınır tanımadı. Seçim bu şartlarda yapıldı” diye konuştu.

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemini de vurgulayan Ceylan, toplumun psikolojik baskı altına alındığını savundu. İnsanları ikna ederek sandığa götüreceklerini ifade eden Ceylan, “Bu iş daha bitmedi, daha 6 gün var. Önümüzde bu 6 günde ne yapıp edip milyonları ikna edip sandıklara götürelim. Hala o imkan var elimizde, faşizmi durdurma imkanı elimizde var. AKP-MHP faşizmini tahtından indirmeye imkanımız var hala, çağrımızı yineliyoruz. Bu iradeyi sandığa götüreceğiz ve bu faşizmi, AKP-MHP iktidarını durduracağız” dedi.

“Seni Başkan yaptırmayacağız”

Daha sonra söz alan Yeşil Sol Parti milletvekili Ceylan Akça ise, dönemin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 2015 seçimlerinde Erdoğan’a karşı kullandığı “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganını yineledi.

Kürtler'in Türkiye’yi kurtarmakta kararlı olduklarını ifade eden Akça, şunları söyledi:

“Türkiye’yi sevdiğini iddia eden ama Türkiye’nin aleyhine çalışan insanlara rağmen kurtarmaya kararlı Kürt halkı. Özellikle Kürt illerinde verilen oylara bakarak anlıyoruz ki Kürtler bu ülkeyi kurtarmakta kararlılar. 28 Mayıs’a giderken bir kez daha bu rolün farkında olarak şunu söylüyoruz; hâlâ kararlıyız, hâlâ güçlüyüz. 2015 seçimlerinde nasıl ki ‘seni başkan yaptırmayacağız’ dediysek, Erdoğan’ın başkan olmasına izin vermeyeceğimizi ifade ettik. Bir kez daha ikinci tur seçimlerinde ‘senin başkan olmana müsaade etmeyeceğiz’ diyoruz.”

2015’teki seçime parti olarak girme kararı veren HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında kürsüye çıkıp üç cümlelik bir konuşma yapmış, “Seni Başkan yaptırmayacağız” demişti. Bu konuşma daha sonra seçim sloganı olmuştu.

Seçim boykotunun gündemlerinde olmadığını söyleyen Akça, Kürt siyasetinin oylarının düşmesini seçim şartlarına bağladı. Diğer partilerle aynı şartlarda seçime girmediklerini belirten Akça, “Olimpiyata katılan atletler en az 4 yıl öncesinden hazırlığa başlarlar. Biz bu maratona bir buçuk ay önce başladık, yeni bir sporcu formasıyla girdik. O yüzden bunu dikkate alıp değerlendirmek lazım. Herkesle aynı şekilde aynı olanaklara sahiptik diyemeyiz. 5 bine yakın parti temsilcisi, önceki dönem eş genel başkanlarımız, MYK üyelerimiz cezaevindeyken, bize diğer partilerine aynı olanaklarla seçime girmiş gibi davranmak haksızlık olur” dedi.

“Ya denenmiş kötülük ya yeni bir yol”

İnsanların tehdit edildiğini iddia eden Akça, buna rağmen birçok kişinin müşahit olduğunu söyledi. 28 Mayıs’taki ikinci turda müşahitlik çağrısı yapan Akça, çok sayıda depremzedenin kenti terk etmesinin de sonuçları etkilediğini söyledi.

Çalışmak için başka illere gidenleri seçim günü getirtmeye çalışacaklarını ifade eden Akça, 28 Mayıs’ta yeni bir yol denemek için sandığa gideceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun daha demokratik bir söylemi olduğunu vurgulayan Akça, “Bir tarafta daha demokratik söylemleri olan bir aday var. Denenmiş kötülüğü mü seçeceğiz yoksa yeni bir pencere mi açacağız? Bunun kararını veriyoruz. Elbette ki bazı söylemler insanları incitiyor, bizim ilkelerimize de karşı söylemler var. Bunları tasvip ettiğimizi söylemiyoruz ama denenmiş kötülük var. Rojava'yı işgal edeni mi tekrar seçeceğiz, insanları Kürtçe müzik eşliğinde halay çektiler diye gözaltına alıp mehter marşı dinletenleri mi seçeceksin yoksa denenmemiş bir yola mı gireceksin? Bunun tercihini yapacağız, yeni bir yol deneyeceğiz” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG