Erişilebilirlik

“Kürtaj ve göçmen sorunu ABD seçimlerinde belirleyici olacak”


Stüdyo VOA’e konuşan Güney Dakota Üniversitesi Öğretim Üyesi Evren Çelik Wiltse başkanlık seçimi öncesi seçmenlerin hassasiyetlerinin belirleyici olacağını söyledi.
Stüdyo VOA’e konuşan Güney Dakota Üniversitesi Öğretim Üyesi Evren Çelik Wiltse başkanlık seçimi öncesi seçmenlerin hassasiyetlerinin belirleyici olacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Parti önseçimleri devam ederken eski Başkan Donald Trump’ın parti adaylığı olasılığı artmış durumda. Stüdyo VOA’e konuşan Güney Dakota Üniversitesi Öğretim Üyesi Evren Çelik Wiltse başkanlık seçimi öncesi seçmenlerin hassasiyetlerinin belirleyici olacağını söyledi.

Başkan Joe Biden’ın yaşından dolayı seçmenlerde bir heyecan yaratmadığını söyleyen Wiltse “yani toplum olarak kabinede de bir flaş isim diyebileceğimiz, güven veren seçmeni, cezbeden ve sürükleyen pek fazla aktör olmadığını görüyoruz. Ekonominin iyiye gidişi de görülmüyor” dedi.

Cumhuriyetçiler içinde yaşanan yarışta eski Başkan Trump’ın rakibi Nikki Haley’nin seçim bölgesinde de popüler olmasını “yerel siyaset ile genel siyaset birbirinden farklıdır” sözleriyle açıklayan Prof. Dr. Wiltse “dış politikaya önem veren, orada kendini geliştiren bir aday oldu Haley. Şimdi bakıyorsunuz bu şekilde genel politika ve dış politika da çıkışlar yaptığında tekrar geri dönüp iç politikayı toparlamak biraz zor oluyor. Mesela eleştirilere bakıyorum Haley için globalist oldu diyorlar. Haley Ukrayna’dan yana, Ama Trump Putin’e yakın duruyor” diye konuştu.

“Kürtaj ve göçmen sorunu ABD seçimlerinde belirleyici olacak”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:10:38 0:00

Ukrayna savaşının geçmişte Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’in birleştiği yegane konulardan biri olduğunu da söyleyen Wiltse Trump’ın adaylığıyla ve Kongre’deki etkisiyle bunun ortadan kalktığına inanıyor. Rusya’nın 2016 seçimlerinde olduğu gibi Kasım ayındaki seçimlerde yine etkisi olacağını düşünen Prof. Dr. Wiltse “çok ilginçtir bu hafta bir ders için Kanada Büyükelçiliği’nden aradılar ve bana bu seçimlerde Rusya’nın etkisinin olup olmadığını sordular” dedi.

Seçimlerde göçmen sorunu ve özellikle kürtaj hakkı konusunun belirleyici olacağını da kaydeden Prof. Dr. Wiltse özellikle yaşlı seçmenlerin Trump’ı tercih ettiklerini ve genç seçmenlere göre daha organize olduklarını söyledi. Wiltse “yaşı daha büyük olan seçmen Yüksek Mahkeme’nin kadınlara karşı aldığı kararları onaylıyor. Yani kürtaj yasak olsun, tamamen yasak olsun diyorlar. Embriyo artık çocuk sayılacak. Yani ABD’deki tüm doğumların yaklaşık yüzde 2’den biraz fazlası, yani her 100 kadından 2 veya 3 tanesi suni döllenme ile hamile kalıyorlar. Şimdi deniyor ki bir aşamada tek bir yumurta döllenecek ve o yumurta yok olursa bir çocuğu öldürmüş gibi sayılacak. Yani bu hakikaten bütün sağlık camiasını çocuk sahibi olmak isteyen anne babaları sarsacak” yorumunu yaptı.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG